Życie w Grodzisku kręciło się wokół ronda

Dziś otwarto rondo na skrzyżowaniu ulic ks. Tuszyńskiego, placu Św. Anny, Bukowskiej i 3 Maja oraz zmodernizowany ciąg ulic 3 Maja – Żwirki i Wigury wykonane w ramach Wieloletniego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. Przybyli m. in. przedstawiciele parlamentu, przedstawiciele powiatu grodziskiego, radni, kierownicy i dyrektorzy instytucji, firm i zakładów pracy oraz duchowieństwo. Po przecięciu wstęgi, w Centrum Kultury RONDO goście obejrzeli prezentację multimedialną, przedstawiającą przebieg prac związanych z inwestycją. Objęła ona rondo o średnicy 24 metrów z 4 wlotami, wygrodzenia, przejścia dla pieszych. Na dojazdach do ronda zaprojektowano azyle rozgraniczające kierunki jazdy oraz oznakowanie pionowe i poziome. Powstało 12 miejsc parkingowych, 2 zatoki autobusowe, odcinek kanalizacji sanitarnej wzdłuż ul. 3 Maja, 30 latarni stylizowanych, 8 latarni podświetlających cztery przejścia dla pieszych. Ponadto usunięto kolizję energetyczną w rejonie ronda oraz ul. 3 Maja, przebudowano infrastrukturę telekomunikacyjną w obrębie ronda i w rejonie ul. Żwirki i Wigury. Droga została pokryta nawierzchnią bitumiczną. Wykonano nowe chodniki w rejonie ronda oraz po jednej stronie wzdłuż ulicy 3 Maja i Żwirki i Wigury. Stanowią one dojście do zatoki autobusowej, włączonej w istniejący układ komunikacyjny.

Podczas realizacji inwestycji konieczne było przeniesienie figury Matki Bożej bliżej kościoła poklasztornego, za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Figurę odrestaurowano. Podczas jej demontażu znaleziony został akt erekcyjny z 30 września 1949 roku. W jego treści można znaleźć informację o tym, że figura ucierpiała w wyniku działań wojennych w roku 1940 oraz, że siłami mieszkańców i lokalnych artystów odrestaurowano ją 10 lat później. W nowo powstałym postumencie odnowionej figury umieszczony został akt erekcyjny, świadczący o dokonywanych pracach. W złożonej tubie umieszczono herb miasta, proporczyk, bilon od 1 grosza do 5 zł, zdjęcia miasta, znaczek pins. Podczas prac ziemnych w pobliżu wejścia do kościoła pobernardyńskiego, odkryto ponad 50 pochówków oraz kilka obiektów niegrobowych. Dzięki nim można postawić hipotezę, że na obrzeżach miasta istniało niegdyś osadnictwo. W pobliżu ul. Żwirki i Wigury archeolodzy natrafili na pochówki z byłego cmentarza żydowskiego. We wrześniu do Grodziska Wielkopolskiego przybył przedstawiciel komisji rabinicznej, który uczestniczył w pracach związanych z przesunięciem zatoki autobusowej. Wszystkie te “niespodzianki” wydłużyły okres prac do czterech i pół miesiąca.

Źródła finansowania: budżet państwa: 1 621 800,00 zł; budżet gminy Grodzisk Wielkopolski: 1 121 900 zł; budżet powiatu grodziskiego 500 000,00 zł.

[poll id=”5″]

Więcej: Przebudowa, która budzi emocje

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *