ZTL Cybinka-Grodzisk wrócił z Holandii

ZTL Cybinka-Grodzisk wrócił z Holandii 1
Działający w Centrum Kultury RONDO Zespół Tańca Ludowego Cybinka-Grodzisk wrócił z kilkudniowej podróży artystycznej do Holandii i Belgii. Korzystając z zaproszenia władz miasta Breda, w dniach 25 i 26 października zespół brał udział w podniosłych i bardzo uroczystych obchodach 70. rocznicy wyzwolenia tego miasta przez polską Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka.
“Cybinka-Grodzisk” dała bardzo udane koncerty wieńczące kilkudniowe obchody rocznicowe. Główny koncert galowy odbył się w przepięknej zabytkowej katedrze Grote Kerk w Bredzie. W programie koncertu obok “Cybinki” wystąpiła jeszcze miejscowa orkiestra, aktorzy i zespoły wokalno-instrumentalne z Holandii i Polski.
Bardzo podniosła, nacechowana wieloma akcentami patriotycznymi uroczystość zgromadziła około 600 osobową publiczność. Wśród niej znalazły się władze Bredy, żyjący kombatanci z dywizji gen. Maczka, liczna delegacji przedstawicieli polskiego rządu, Wiceminister Obrony Narodowej, generałowie i oficerowie Wojska Polskiego, ambasadorowie oraz przedstawiciele Polonii i społeczności miasta.
Zespół uczestniczył też w specjalnej, zawierającej ceremoniał wojskowy mszy św., podczas której odśpiewał dwie pieśni.  “Cybinka” była też obecna na uroczystościach na cmentarzach gdzie pochowani są polscy żołnierze i gen. Stanisław Maczek. Dla dzieci i młodzieży była to wspaniała lekcja historii. W wielu momentach uroczystości jej uczestników ogarniało autentyczne wzruszenie. Dumą napawała wdzięczność polskiemu narodowi za wyzwolenie ich ziem, którą Holendrzy na każdym kroku okazywali Polakom.
W drodze powrotnej do kraju “Cybinka” zatrzymała się w partnerskim mieście Merksplas w Belgii. Dała tam koncert dla mieszkańców, w tym rodzin goszczących zespół.
0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x