Zebrali ponad 13 litrów krwi!

W poniedziałek 21 października w Zespole Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim, po raz kolejny odbyła się honorowa akcja krwiodawstwa, przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.  

Pragnienie niesienia pomocy potrzebującym,  zachęciło  47. uczniów szkoły do wsparcia tych, którzy czekają na  krew w wielkopolskich szpitalach.  Łącznie  zebrano ponad 13 litrów krwi.

Organizacją akcji zajęła się Międzyszkolna Grupa Wolontariuszy z Zespołu Szkół Technicznych pod opieką Marii Floraszek, Anny Majcherek oraz Aleksandry Żmidzińskiej. 

Uczniowie  z wolontariatu,  jak co roku, podzielili się na trzy grupy. Pierwsza z nich zajęła się częścią organizacyjną, przygotowała plakaty informacyjne, przyjmowała zgłoszenia i wpisywała osoby chętne na listę zgłoszeniową, pilnowała ankiet i współpracowała z grupą z Poznania. Druga grupa, porządkowa, pomagała zorganizować punkt pobrania krwi oraz przygotowała kawiarenkę . Trzecia  grupa zajęła się pomocą przy robieniu kanapek dla kolegów i koleżanek.

Każdy z oddających krew musiał wypić co najmniej 1,5 litra płynów oraz  koniecznie zjeść śniadanie. Akcja krwiodawstwa na stałe wpisała się w tradycję Zespołu Szkół Technicznych.

Nasza pełnoletnia młodzież w swoje dorosłe CV może śmiało dopisać takie cechy jak: empatia, bezinteresowność, dbanie o potrzeby chorych i potrzebujących.   Udział w akcji jest  sukcesem wychowawczym  nauczycieli oraz  rodziców.  Szkoła to nie tylko przestrzeń do zdobywania wiedzy teoretycznej, ale także miejsce, gdzie zdaje się egzamin z człowieczeństwa: „Umrzeć ile konieczne, nie przebrawszy miary. Odrosnąć ile trzeba z ocalonej reszty.” („Autotomia” ,W. Szymborska). Dlatego jeśli tylko chcesz w przyszłości zostać dawcą, zgłoś się do nas  już za rok, Twoja krew  może uratować życie drugiej osobie!   

Anna Majcherek

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.