“Ze smutkiem stwierdzamy, że samorząd powiatowy nie wsparł działań gminy”

"Ze smutkiem stwierdzamy, że samorząd powiatowy nie wsparł działań gminy" 1

Poprzez nieoczekiwaną zmianę swojego stanowiska Starosta Grodziski przekreślił trud wielomiesięcznej pracy gminy i uzgodnienia wielu instytucji – czytamy na stronie internetowej gminy Grodzisk Wielkopolski.

Chodzi o trwającą od sierpnia 2013 r. sprawę projektu organizacji ruchu, który pozwoliłby na wykluczenie kursowania autobusów z centrum miasta.

Gmina Grodzisk Wielkopolski dwa lata temu zleciła opracowanie takiego projektu i przedstawiła Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, w skład której wchodził starosta Mariusz Zgaiński. Miało to miejsce w listopadzie 2013 roku. Wówczas komisja miała przychylnie ustosunkować się do propozycji gminy polegającej na wyeliminowaniu przejazdu autobusów przez centrum miasta, a starosta miał nawet dziękować burmistrzowi za tę inicjatywę – dowiadujemy się z oficjalnego serwisu gminy Grodzisk Wielkopolski. Na tej podstawie gmina przeprowadziła niezbędne uzgodnienia zarówno wojewódzkie jak i powiatowe, które trwały około 4 miesięcy.

Po przygotowaniu niezbędnych dokumentów Komisja Bezpieczeństwa i Porządku w marcu 2014 roku wycofała się z wcześniejszej pozytywnej opinii i nie zatwierdziła proponowanego projektu organizacji ruchu. Nie wiadomo jaka była tego przyczyna.

Kolejne miesiące to wymiana korespondencji. Gmina apelowała w niej do władz powiatu o ponowne, pozytywne rozpatrzenie swojego wniosku.

W październiku 2014 roku burmistrz spotkał się z prezesem PKS Poznań, który wyraził wolę przejazdu autobusów PKS przez obwodnicę i ul. Kolejową do Grodziska Wielkopolskiego.

W marcu 2015 roku gmina wysłała pisma do wszystkich przewoźników z informacją o zmianie trasy przejazdu autobusów przez miasto z wyłączeniem dowozu dzieci i młodzieży do szkół oraz o pozostawieniu do dyspozycji tylko przystanku przy ul. Kolejowej. Wprowadzenie nowej trasy przejazdu autobusów nastąpiło 28 czerwca 2015 roku.

Starosta Grodziski w konsekwencji wysłał pismo do przewoźników o utrzymaniu dotychczasowych tras przejazdów autobusów przez centrum miasta.

W związku powyższym ze smutkiem stwierdzamy, że samorząd powiatowy nie wsparł działań gminy, której nadrzędnym celem jest troska o bezpieczeństwo swoich obywateli oraz dbałość o stan nawierzchni ulic gminnych i powiatowych

– informuje gmina.

Powiat na razie nie odniósł sie oficjalnie do przedstawionych przez gminę informacji.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Obserwer
Obserwer
5 lat temu

Brawo dla starostwa grodziskiego- najważniejsi są mieszkańcy Grodziska , a nie asfalt.

basia
basia
5 lat temu

ale ograniczenie tonażu wprowadzają na drogach powiatowych !! i kupe siana w oznakowanie i projekty wykładają !! łot polityka nie leczyć dróg tylko omijać

Obserwator od 2005 roku
Obserwator od 2005 roku
5 lat temu

Burmistrz Szymański robi sobie prywate… chodzi mu o jego przewoźników, z którymi ma podpisaną umowę, a reszte chce wyrzucić precz…. kiedy autobusy z uczniami będą zatrzymywały się na dworcu PKS i stamtąd uczniowie byliby zmuszeni do przejścia do swojej szkoły zamiast teraz, gdy wychodzą niemalże pod własną szkołą, to gdzie tu ludzie mowa o zachowaniu bezpieczeństwa – “gmina zawiadamia ze smutkiem…” – ja pie….dziele co za medialna informacja… Dodam, jako wieloletni obserwator, ze jest to najgorsza kadencja naszego Pana Jezusa Henryka Szymańskiego… niestety, ale w wielu już kwestiach niweczy to co wcześniej zrobił…

Bar
Bar
5 lat temu

Duże gratulacje dla starosty grodziskiego za odwagę. Wreszcie ktoś powiedział Szymańskiemu – dość. Czy ten człowiek nie widzi jak za jego rządów miasto umiera, nawet przyozdobione kwiatkami? Najlepiej niech zabroni ptakom srać w tym mieście, bo już spokojnie nie da się chodzić chodnikami.

mieszkaniec 2015
mieszkaniec 2015
5 lat temu

jak remontowało się tanim kosztem to teraz są tego skutki prawie wszystkie chodniki i drogi asfaltowe są do naprawy ,a teraz się szuka winnych

grox2
grox2
5 lat temu

Gmina ze smutkiem – czy gmina to istota mogąca przeżywać emocje, przypisane istotą żywym? Kto ten bohomaz słowno informacyjny wymyślił? Zabrać tej (nie)myślącej istocie premię. Ja wiem, ze gmina jest ostatnio ostro nawiedzona religijnie, ale chyba do cudu nie doszło i ratusz nie ożył?
Poza tym, większe niebezpieczeństwo jak na razie grozi ze strony panów w ciężkich terenówkach niż autobusów, którzy pędzą grubo powyżej dozwolonej prędkości ulicami miasta ostro hamując przed rondami, albo co gorsza są tacy co notorycznie jeżdżą po piwie.
Proszę dobrze słuchać mieszkańców co mówią w temacie likwidacji przystanków a nie urządzać im bezpieczeństwo ala własne widzimisie i utrudniać życie. Tymbardziej, że krąży pośród ludu grodziskiego opinia, że niektórych auta policja wogóle nie zatrzymuje do kontroli i nie wiedzieć dlaczego? Znaczy lud swoje wie, ale ….

rodzic
rodzic
5 lat temu

Jeśli pan Szymański tak się martwi o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły to dlaczego od wielu lat broni się przed budową szkoły choćby dla klas 1-3 na OWP?

Zadowolony
Zadowolony
5 lat temu

Gratulacje dla pana Starosty, chociaż jeden w tym mieście słucha mieszkańców miasta.

OBSERVER
OBSERVER
5 lat temu

We wszystkich miastach starają się ograniczyć ruch dużych pojazdów w centrum szczególnie w małych miasteczkach gdzie uliczki są nie przystosowane do takiego ruchu ale u nas jest inaczej bo w powiecie siedzi klika która prowadzi wojenkę z burmistrzem który też święty nie jest i swoje ma za uszami

kibic z g.
kibic z g.
5 lat temu

ograniczać ruch dużych pojazdów nie znaczy utrudniać komunikację. Poza tym przystanki bliżej ludi oznaczają, że osoby mniej będą poruszać się pieszo, mniej przejść przez ulicę, a więc bezpieczniej.

22
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x