Zbudowaliśmy szpital, na który nas nie stać?

Zbudowaliśmy szpital, na który nas nie stać? 1

Zbudowaliśmy szpital, na który nas nie stać to wniosek, który nasuwa mi się po wysłuchaniu sprawozdania z działalności i sprawozdania finansowego za dwa kwartały SP ZOZ w Grodzisku Wielkopolskim.

Sprawozdanie przedstawił dyrektor ds. finansowych szpitala Mirosław Drzewiecki podczas sesji Rady Powiatu Grodziskiego, która odbyła się 26 września 2017 r.

Szpital generuje straty. Jego rozbudowa i modernizacja, która została wymuszona koniecznością dostosowania go do odpowiednich standardów spowodowała wzrost kosztów. Niestety w ślad za wzrostem kosztów nie idzie zwiększenie finansowania procedur medycznych. Ich wycena od wielu lat pozostaje na niezmienionym poziomie. Mimo to szpital pracuje, pacjenci są przyjmowani, chociaż w wielu wypadkach prowadzi to do powstawania tzw. nadwykonań, czyli niezakontraktowanych z NFZ świadczeń. Rzeczywistość pokazuje, że na pieniądze z nadwykonań trzeba bardzo długo czekać (z reguły nie są uznawane w pełnej wysokości), a wiadomo, ze pacjent czekać nie może. To wszystko obciąża budżet SP ZOZ. Sytuację pogarsza dodatkowo zadekretowana przez rząd konieczność podnoszenia płac, bez wskazania źródeł finansowania tych podwyżek, czyli de facto przerzucenie kosztów na szpital.

To wszystko prowadzi do sytuacji, w której zobowiązania szpitala będzie trzeba regulować z kasy powiatu. Jeżeli nic nie zmieni się w zakresie finansowania działalności SP ZOZ można się spodziewać, że będzie to studnia bez dna, a przecież budżet powiatu nie jest z gumy.

Samorządowcy powiatu grodziskiego, nie ukrywają, że liczą na zapowiadane przez ministra Mateusza Morawieckiego środki z nadwyżki budżetu państwa na służbę zdrowia. Ich pojawienie się jest bardzo potrzebne, aby pomóc odzyskać finansową równowagę szpitalom takim jak grodziski, które dużym kosztem rozbudowano i zmodernizowano, aby spełnić ministerialne wymogi.

W grodziskim SP ZOZ wykonany zostanie audyt, który pokaże jaka jest sytuacja finansowa szpitala badając jej wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania. Przewodnicząca Rady Powiatu Grodziskiego Dorota Jaśkowiak wystąpiła z wnioskiem, aby  audyt zawierał również informacje o wpływie na kondycje finansową szpitala skutków ewentualnego przegranego procesu sądowego szpitala z firmą Renimed (chodzi o sprawę pracowni kardiologii inwazyjnej, o której niejednokrotnie pisałem w PGO24 – czytaj tutaj)
MSz

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
maryla
maryla
2 lat temu

A co uczeni nie wiedzieli że sprawa wygranej firmy Renimed jest przesądzona tylko sztucznie się odwoływano, rozbudowa też jest zbędna bo kto leczy w tym szpitalu stare dziadki bez mapy wstyd państwo radni a szczególnie zarząd, to właśnie wy doprowadziliście do tej sytuacji to spłacajcie dietami proste

Maryla
Maryla
2 lat temu
Reply to  maryla

Nareszcie ktoś mądry wytknął prawdę obecni radni potrafią zniszczyć powiat dla swoich zachcianek i prywatnych ambicji ale najpierw trzeba mieć kadrę lekarzy a potem budować

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lat temu

dla mnie dyrektor finansowy, który doprowadza do takich strat powinien być już dawno zwolniony. Tak samo jak Pani Dyrektor.

W szpitalu powinien być prawdziwy menadżer i z prawdziwego zdarzenia dyrektor finansowy. Radni powiatowi to porażka. Doprowadzić do takiego zadłużenia.
A przy okazji poziom szpitala jest poniżej oczekiwań mieszkańców.

grodziszczanka
grodziszczanka
2 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Brawo to jest właśnie szczera prawda ale mam nadzieję że w przyszłym roku mieszkańcy powiatu rozliczą tych obecnych radnych za marnotrawstwo publicznych pieniędzy no ale cóż żądać jak oni nie wiedzą co to jest budżet tylko rozdają na prawo i lewo dbając o siebie

4
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x