Zbliżenia ciał niebieskich nad Grodziskiem Wielkopolskim

Zbliżenia ciał niebieskich nad Grodziskiem Wielkopolskim 1

Dziś w nocy Wenus bardzo zbliży się do Księżyca. Co na to wojowniczy Mars? Ostatnie letnie noce nieboskłon nad nami bezustannie patroluje wojowniczy Mars. Planetę można bez problemu dostrzec „gołym okiem”.

Błyszczy charakterystycznym czerwonym blaskiem. Towarzyszy udającym się na spoczynek i czuwa całą noc. Nie ma w tym czasie jaśniejszego obiektu nad nami. Dopiero, gdy patrol Marsa zmierza ku zachodowi, a Słońce powoli budzi się ze snu, na wschodzie, gorąca Wenus (blisko 500C na lądzie) zbliży się po cichu do gasnącego Księżyca. Ziemski satelita będzie miał tylko 14% naturalnej jasności. Być może dlatego Wenus „podąży” najbliżej jak może dodając blasku, tworząc tzw. koniunkcję?

praca grodzisk wlkp

Dla ciekawych niecodzienna atrakcja, widziana będzie z każdego ogródka i balkonu od wchodu. Wystarczy bezchmurny, wczesny poranek (około 5.00 5.30). Następnie należy skierować wzrok na wschód i delektować się „zbliżeniem” ciał niebieskich. Jak się dobrze przyjrzycie, może dostrzeżecie przelot międzynarodowej stacji kosmicznej. Wrześniowe niebo uważane jest za najlepsze dla obserwacji Drogi Mlecznej i stacji kosmicznych.

A Mars? Jak każdy wojownik nie przestaje patrolować nieboskłonu. A wszystkich pogodzi wschód Słońca, w którego blasku zgasną wszystkie ciała niebieskie. Na szczęście tylko do kolejnej nocy.

A2M

5 2 głosów
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Andrzej Mańkowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x