Zatrzymani złodzieje samochodów

21 skradzionych samochodów ma na koncie grupa czterech przestępców trudniących się kradzieżami samochodów głównie z terenu powiatu grodziskiego. Ujęli ich policjanci z grodziskiej komendy. Wobec sprawców Sąd Rejonowy w Grodzisku Wielkopolskim zastosował tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci operacyjni z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim od kilku miesięcy rozpracowywali grupę przestępczą trudniącą się kradzieżami aut. Pomimo umorzeń spraw jakie otrzymywali poszkodowani, grodziscy policjanci nadal zajmowali się ustalaniem i szukaniem potencjalnych sprawców. Od pewnego czasu na terenie Grodziska Wielkopolskiego i okolic ginęły auta z grupy VW lub Seat.

Postępowanie wykazało, że w ciągu 12 miesięcy sprawcy dokonali 21 kradzieży samochodów. Sprawcy działali wspólnie i w porozumieniu. Po włamaniu się do wytypowanego przez nich auta pokonując wszelkie jego zabezpieczenia wsiadali i odjeżdżali z terenu powiatu grodziskiego. Według wstępnych ustaleń Policji wynika, że skradzione pojazdy trafiały do odpowiednich ludzi, a następnie były rozbierane na części. Jak się później okazało, sprawcami tych kradzieży są trzej mieszkańcy powiatu grodziskiego, którzy ściśle współpracowali z jednym z mieszkańców powiatu poznańskiego. Sprawcy w wieku 22, 24, 31 i 38 lat ostatecznie przyznali się do popełnionych czynów. Zgromadzony przez grodziskich kryminalnych odpowiedni materiał dowodowy pozwolił na zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Policja już zaczęła informować osoby poszkodowane o odnalezieniu sprawców. Takie osoby mają prawo wniesienia sprawy do Sądu w postępowaniu adhezyjnym, czyli domagać się zadośćuczynienia za poniesione straty. Zatem sprawa jest w dalszym ciągu rozwojowa. Sprawcom grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

-informuje rzecznik KPP w Grodziksu Wielkopolskim Kamil Sikorski

Wybrane dla Ciebie