Zapalili znicz pamięci!

Zapalili znicz pamięci! 1

W piątek 24 października młodzież i nauczyciele grodziskiego Słowaka zebrali się pod tablicą poświęcona harcmistrzowi Janowi Skrzypczakowi, przedwojennemu nauczycielowi szkoły i organizatorowi harcerstwa w Grodzisku, aby oddać hołd bohaterskiemu członkowi społeczności „Słowaka” sprzed lat.

W ten sposób już kolejny raz Liceum przyłączyło się do akcji upamiętniającej ofiary hitlerowskiego terroru na ziemi wielkopolskiej podczas okupacji – „Zapal Znicz Pamięci” organizowanej przez poznański oddział IPN i Radio Merkury. Akcja odbywa się w okolicach 20 października na pamiątkę pierwszych wysiedleń i, egzekucji polskiej inteligencji i społecznych aktywistów dokonywanych przez hitlerowców po zajęciu ziem polskich w 1939 r.

Postać Jana Skrzypczaka i jego działalność przypomniał prof. Sebastian Skrzypczak, a delegacja Samorządu Uczniowskiego zapaliła znicz jako symbol pamięci o byłym profesorze.

Jan Skrzypczak od 1933 roku do II wojny światowej pracował jako nauczyciel w Gimnazjum Miejskim im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp. jednocześnie sprasowując funkcje opiekuna drużyny harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego, składającej się z uczniów Gimnazjum. Podczas okupacji niemieckiej, organizował podziemne struktury harcerskie – „Szarych Szeregów” w Wielkopolsce. W 1941 roku po aresztowaniu Franciszka Firlika przez Niemców, zastąpił go na stanowisku Komendanta Chorągwi Poznańskiej Szarych Szeregów. Jednocześnie działał w strukturach sztabu okręgowego Armii Krajowej, zajmował się także tajnym nauczaniem. 23 kwietnia 1943 roku został aresztowany przez gestapo. Był więziony m.in. w poznańskim Forcie VII. W początkach roku 1944 wraz z grupą harcerzy w tym min. Naczelnikiem „Szarych szeregów” harcmistrzem Florianem Marciniakiem został przewieziony do Gross Rosen. Tam został zamordowany prawdopodobnie 20 lutego 1944 roku, z grupa ponad 20 polskich harcerzy.

Korespondencja LO Grodzisk Wlkp.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Grodziszczok
Grodziszczok
5 lat temu

Taki z niego profesor jak ze mnie biskup .

Grodziszczok
Grodziszczok
5 lat temu

Taki z niego profesor jak ze mnie biskup .

2
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x