„Zapal znicz pamięci”

„Zapal znicz pamięci” 1

„Zapal znicz pamięci” to akcja społeczna, której patronują regionalne rozgłośnie radiowe i pion edukacyjny IPN. W ramach akcji zapala się symboliczny znicz w miejscach upamiętniających pomordowanych przedstawicieli polskiego życia publicznego na, tzw. ziemiach wcielonych do Rzeszy Niemieckiej po klęsce kampanii wrześniowej w 1939 r.

Tylko do końca 1939 r. zamordowano 40 tysięcy osób, przedstawicieli elit społeczeństwa II Rzeczypospolitej, społeczników, powstańców wielkopolskich i śląskich, nauczycieli, lekarzy, ziemian, rzemieślników, duchownych.

Niemcy, pozbawiając ich najpierw wolności, a potem życia, kierowali się przygotowanymi przed wybuchem wojny listami proskrypcyjnymi. Akcja społeczna ma na celu uczczenie pamięci regionalnych bohaterów, których mordowano za to, że byli Polakami, patriotami, ludźmi aktywnymi społecznie – elitą narodu polskiego. Inicjatywa jest organizowana od ośmiu lat, a została zapoczątkowana w roku 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wtedy to  słuchacze  lokalnych rozgłośni Polskiego Radia zostali zaproszeni do zapalenia zniczy w miejscach kaźni Polaków i miejscach pamięci o bohaterach z okresu II wojny światowej, położonych w pobliżu ich domów oraz o przesłanie dokumentujących to wydarzenie  zdjęć na stronę internetową poznańskiego Radia Merkury. Akcja zawsze ma miejsce w okolicach 20 października, ponieważ w październiku 1939 roku rozpoczęły się niemieckie akty terroru. W tym roku inicjatywa objęta jest Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Od samego początku w akcji uczestniczy grodziskie liceum, które w ten sposób chce przypomnieć grodziszczanom postać swojego przedwojennego pedagoga  i organizatora harcerstwa – hm. Jana Skrzypczaka. W piątek 20 października br. po raz kolejny młodzież i nauczyciele spotkali się na skwerze przed grodziskim ogólniakiem, aby wziąć udział w akcji i  zapalić symboliczny „znicz pamięci”,  Miejscem, w  którym spotyka się społeczność LO jest tablica poświęcona pamięci Jana Skrzypczaka. Jan Skrzypczak od 1933 roku do II wojny światowej pracował jako nauczyciel w  Gimnazjum Miejskim im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp.,  jednocześnie sprawując funkcje opiekuna drużyny harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego, składającej się z uczniów Gimnazjum. Podczas okupacji niemieckiej organizował podziemne struktury harcerskie – „Szarych Szeregów” w Wielkopolsce.
W 1941 roku po aresztowaniu Franciszka Firlika przez Niemców, zastąpił go na stanowisku Komendanta Chorągwi Poznańskiej Szarych Szeregów. Jednocześnie działał w strukturach sztabu okręgowego Armii Krajowej, zajmował się także tajnym nauczaniem.  23 kwietnia 1943 roku został aresztowany przez gestapo. Był więziony, m.in. w poznańskim  Forcie VII. W początkach roku 1944 wraz z grupą harcerzy w tym, m.in. Naczelnikiem „Szarych Szeregów” harcmistrzem Florianem Marciniakiem został  przewieziony do Gross Rosen. Tam został zamordowany prawdopodobnie 20 lutego 1944 roku, z grupą ponad 20 polskich harcerzy.

Podczas tegorocznej akcji nauczyciel historii pan Sebastian Skrzypczak przedstawił inicjatywę upamiętniającą wydarzenia okupacyjne w poznańskim, opowiedział o początkach niemieckiego terroru w Wielkopolsce. Delegacja młodzieży z klasy III a zapaliła symboliczny znicz, a przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Mikołaj Primke przedstawił postać hm. Jana Skrzypczaka.

 

 

 

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x