Grodziskie Liceum przyłączyło się kolejny raz do akcji „Zapal znicz pamięci”. W piątek, 22 października 2021 r. młodzież i nauczyciele grodziskiego ,,Słowaka”  zebrali się pod tablicą hm. Jana Skrzypczaka – przedwojennego nauczyciela szkoły – aby zapalić symboliczne znicz

Akcja upamiętnia ofiary hitlerowskiego terroru na Ziemi Wielkopolskiej podczas pierwszych miesięcy okupacji hitlerowskiej jesienią 1939 r. Od 13 lat  poznański oddział IPN w ostatni weekend października wzywa do pamięci o pierwszych  wysiedleniach i egzekucjach polskiej inteligencji i społecznych aktywistów dokonywanych przez hitlerowców po zajęciu ziem polskich.

W tym roku przed zapaleniem znicza młodzież wysłuchała krótkiego wprowadzenia dotyczącego okoliczności wspominanych wydarzeń, którego dokonał nauczyciel historii – Sebastian Skrzypczak. Wspomniano  również postać przedwojennego nauczyciela Gimnazjum im. J. Słowackiego – Jana Skrzypczaka. Ten pedagog i harcerz w latach okupacji zaangażował się w działalność podziemnego harcerstwa – Szarych Szeregów, za co zapłacił najwyższą ofiarę. Aresztowany przez hitlerowców, przebywał w poznańskim Forcie VII a  zginął zamęczony w obozie koncentracyjnym Gross Rosen. Młodzież zapaliła również Znicz Pamięci pod Pomnikiem Wdzięczności Ziemi Grodziskiej. 

LO Grodzisk Wielkopolski

5 1 głosuj
Ocena artykułu


Telewizory do kupienia

"PGO24 Portal Grodziska i okolic - lokalny serwis informacyjny działający od 2010 w powiecie grodziskim (wielkopolskie).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze