Zapadalność na COVID19 w powiecie grodziskim

Zapadalność na COVID19 w powiecie grodziskim 1

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przedstawił statystykę obrazującą zapadalność na chorobę COVID19 w poszczególnych powiatach Województwa Wielkopolskiego.

Zachodnia Wielkopolska, w tym powiat grodziski, cechuje się najniższymi wskaźnikami w województwie. W całym województwie do 9 maja potwierdzonych zostało 1670 przypadków zakażenia koronawirusem.

praca grodzisk wlkp

W powiecie grodziskim do tej pory zapadalność na COVID19 wynosi 3,9 na 100 tys. mieszkańców. Potwierdzone zostały dwa przypadki zachorowań. Osoby chore wyzdrowiały. W tej chwili nie ma stwierdzonych żadnych aktywnych przypadków.

Izolacja powstrzymuje rozprzestrzenianie się wirusa

Izolacja, która jest kluczowa dla powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, najwyraźniej przyniosła tutaj pożądany efekt. Nie w całej Wielkopolsce wskaźniki wyglądają jednak podobnie. W krotoszyńskim zapadalność jest najwyższa, bo wynosi tam prawie 350 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Kolejne są powiaty kaliski (z miastem Kalisz)-283/100 tys. i pleszewski 281/100 tys.

Zapadalność na COVID19 w powiecie grodziskim 2

Większość osób przechodzi infekcję bezobjawowo bądź ma skąpe objawy. Chińczycy (Chińskie Centrum ds. Kontroli i Profilaktyki Chorób) podają, że chodzi tu o ok. 80 % przypadków.

Dotychczasowe doświadczenia, także z Wielkopolski, pokazują, że wirus rozprzestrzeniający się wśród osób starszych i schorowanych czyni największe szkody zdrowotne. Seniorom patogen SARS COV2 zagraża najbardziej. Skoncentrowanie wysiłków na ochronie osób najbardziej narażonych wydaje się w tym momencie jak najbardziej zasadne w dalszej walce z pandemią.

Skutki izolacji

Skutki związanych z pandemią ograniczeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa w mniejszym lub większym stopniu objęły wszystkie obszary naszego życia.

Każdy dodatkowy dzień obostrzeń wywołanych przez pandemię uderza w budżety samorządów

Samorządy muszą liczyć się ze spadkiem dochodów z tytułu PIT, CIT, podatków lokalnych i użytkowania wieczystego, a z drugiej strony ze zwiększonymi wydatkami, chociażby na zakupy środków ochrony osobistej dla urzędników czy pracowników służb zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Stan finansów samorządowych dodatkowo pogorszy jeszcze recesja, której ekonomiści spodziewają się w następstwie pandemii koronawirusa. O wsparcie i pakiet specjalnych rozwiązań przeznaczonych dla JTS-ów do rządu zaapelował już także Związek Miast Polskich. Jednak ubytki w dochodach powodują, że te na własną rękę zaczęły już szukać oszczędności i ciąć wydatki.

– Na tym etapie nie ma żadnych decyzji co do ewentualnych ograniczeń w inwestycjach miejskich. Przetargi, które były procedowane wcześniej, są realizowane. To pobudza gospodarkę i dzięki temu tworzymy miejsca pracy, co w czasie kryzysu jest jednak bardzo ważne. Z drugiej strony oszczędności i ograniczenia rozpoczynaliśmy sami od siebie, tzn. od Biura Marketingu, od promocji, wszelkiego rodzaju imprez stricte komercyjnych czy zakupu gadżetów. Odwołaliśmy wiele imprez plenerowych, które siłą rzeczy w tym momencie i tak nie mogą się odbyć. W tych obszarach wprowadziliśmy jak największe ograniczenia – mówi agencji Newseria Biznes Karolina Gałecka, rzeczniczka m.st. Warszawy.

W gminie Grodzisk Wielkopolski samorząd także podjął działania w celu poczynienia oszczędności, m. in. od 7 maja zostało wyłączone oświetlenie ścieżek rowerowych w terenie niezabudowanym w godzinach od 23 do 5 rano.

Kryzys emocjonalny to reakcja zdrowego człowieka na sytuacje, których nie potrafi rozwiązać za pomocą stosowanych do tej pory metod.

Pandemia SARS-CoV-2 oraz związane z nią ograniczenia i recesja to sytuacja, która u wielu ludzi może prowadzić do kryzysu emocjonalnego. Wiąże się on m.in. z wysokim poziomem napięcia, stresu, z negatywnymi myślami i lękiem. Człowiek w stanie kryzysu emocjonalnego staje się niezdolny do podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów, choć każdy przechodzi go w indywidualny sposób. W skrajnych sytuacjach towarzyszące mu objawy mogą doprowadzić np. do samobójstwa. Niektórzy potrafią sami poradzić sobie z kryzysem, w innych przypadkach konieczna jest pomoc specjalisty, ale również wtedy można podejmować we własnym zakresie działania, które obniżą poziom napięcia i stresu.

– Kryzys emocjonalny jest reakcją zdrowego człowieka na sytuacje, których nie potrafi rozwiązać za pomocą stosowanych do tej pory, zwyczajowych metod. Powoduje to stan chaosu, zagubienia, bezsilności i dezorganizacji, w czasie którego podejmowane są liczne próby rozwiązań nieprzynoszące pożądanych rezultatów. Kryzys jest konsekwencją osobistych trudności i sytuacji, które odbierają i uniemożliwiają człowiekowi świadome kontrolowanie własnego życia. Wszyscy w ciągu całego naszego istnienia przeżywamy i doświadczamy takich kryzysów – mówi agencji Newseria Biznes Anna Rosiak, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie, menedżer kierunku psychologia w biznesie.

Ponieważ wirus może nam jeszcze przez jakiś czas towarzyszyć jesteśmy zmuszeni nauczyć się z nim żyć, zachowując konieczne środki ostrożności.

2020-05-11

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Michał Szała

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x