Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Zagraniczne praktyki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów

Zagraniczne praktyki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. To nie dziwi, zważywszy na fakt, że oprócz cennych doświadczeń jest to także niezapomniana przygoda.

„Dziś praktyka – jutro praca” – tak brzmi hasło kolejnego projektu zagranicznych praktyk zawodowych. Realizowany był on przez ZST w Grodzisku Wlkp. Właśnie dobiegł końca.

64 uczniów kształcących się w zawodach technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik informatyk, technik logistyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik mody, technik organizacji reklamy, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych odbyło 3-tygodniowe praktyki zawodowe w hiszpańskich przedsiębiorstwach, jak również specjalistycznych instytucjach szkoleniowych.

Praktyki realizowane były przy współpracy z firmą euroMind. Odbyły się 4 wyjazdy. Każdy dotyczył 16 uczniów oraz dwóch opiekunów ze szkoły.

Głównym celem projektu było wspieranie młodzieży w rozwoju osobistym, zawodowym i językowym. Umożliwienie im odbycia praktyk zawodowych zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Pobyt w Hiszpanii nie ograniczył się wyłącznie do pracy. Wszystkie grupy brały udział w bogatym programie kulturowym. Obejmował on między innymi zwiedzanie Malagi, Sewilli i Cordoby i wycieczkę do Portugalii.

Dnia 28.02.2018 r., w obecności Dyrektor ZST Anny Matysiak, koordynatorów projektu Joanny Kokocińskiej i Sławomira Kwaśnego, opiekunów poszczególnych grup projektowych i samych uczestników odbyło się uroczyste podsumowanie.

Zagraniczne praktyki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Do tych, którzy odbyli już praktyki dołączyli również ci, którzy planują to zrobić w przyszłości. Spotkanie przebiegało w przyjemnej atmosferze wspomnień i wspólnych rozważań na temat pobytu w Hiszpanii. Są one zawsze cennym źródłem wskazówek przy przygotowywaniu kolejnych projektów.

ZST stara się zapewnić ciągłość kształcenia praktycznego za granicą. Szkoła złożyła własnie kolejny wniosek o sfinansowanie staży w Hiszpanii i we Włoszech dla 96 uczniów techników i 20 nauczycieli.

Wysiłek wkładany w organizację i realizację wyjazdów, ich europejski wymiar dla uczniów, szkoły, pracodawców, i całego mikroregionu został doceniony. Zespół Szkół Technicznych otrzymał prestiżową „Kartę jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego”.

Projekt był finansowany w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. Jest on realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Źródło: ZST Grodzisk Wlkp.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24