Zaduszkowe wspomnienie. Ks. Zygmunt Humerczyk (1926-2003)

Zaduszkowe wspomnienie. Ks. Zygmunt Humerczyk (1926-2003) 1

W dniu 2 lipca 2017 r. minęło 14 lat od śmierci ks. kan. Zygmunta Humerczyka – syna ziemi grodziskiej.

Zygmunt Humerczyk urodził się 21.08.1926 r. we wsi Terespotockie. Jego ojciec Antoni pochodził z Wielichowa, był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko -bolszewickiej.

Mama Konstancja z domu Michalska była rodowitą grodziszczanką. Zygmunt Humerczyk miał pięcioro rodzeństwa. Po narodzinach drugiego syna rodzina przeprowadziła się do Grodziska i zamieszkała w domu przy ul. Głogowskiej 1.

W 1934 r. rozpoczął swoją edukację w szkole powszechnej, przed wybuchem II wojny światowej zdążył ukończyć 6 klas. Szczególnie trudny dla młodego Zygmunta był okres okupacji, gdy musiał przerwać swoją edukację. Skierowany przez Arbeitsamt do pracy, pracował od świtu do zmierzchu  jako malarz w obozie w Młyniewie. Mimo codziennego trudu  nie tracił optymizmu i dzielił się nim z innymi.

Dopiero po zakończeniu wojny mógł kontynuować naukę. W 1948 r. przystąpił do egzaminu dojrzałości, ale pierwsze podejście było nieudane.  Ostatecznie maturę zdał w czasie służby wojskowej w Międzyrzeczu. Zaraz po jej zakończeniu w 1950 r. rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Prymasowskim Seminarium Duchownym w Gnieźnie. 26 maja 1956 r. spełniło się jego największe marzenie, otrzymał święcenia kapłańskie.

Po okresie posługi jako wikariusz w kilku poznańskich parafiach trafił ostatecznie do Ceradza Kościelnego, gdzie objął funkcję proboszcza. To właśnie w tej parafii zapisał się na zawsze w pamięci mieszkańców za swoje zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności.  Do jego zasług należy m.in. doprowadzenie do remontu kościoła parafialnego i budowy kaplic w pobliskich wioskach. Gdy odszedł z Ceradza Kościelnego, wdzięczni mieszkańcy wybudowali mu pomnik Non omnis moriar. Obok wielu odznaczeń i wyróżnień ks. Humerczyka warto wymienić  choćby godność Kanonika Gremialnego Kapituły Kolegiackiej w Szamotułach, którą nadały mu władze kościelne.

Po przeniesieniu w stan spoczynku w 1997 r.  ksiądz Humerczyk wrócił do rodzinnego Grodziska Wlkp., gdzie również zajął się działalnością społeczną. Chyba jej największym symbolem jest Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa na Placu Św. Anny, który wybudowano właśnie z inicjatywy ks. Humerczyka i Mieczysława Bronisława Maja. W ten sposób udało się wcielić w życie plany, które zrodziły się jeszcze w okresie międzywojennym, a ich realizację uniemożliwił wybuch II wojny światowej. Ksiądz Humerczyk ofiarował na ten cel ponad 40 tys. złotych, a więc prawie połowę całej potrzebnej kwoty. Uroczystego poświęcenia pomnika dokonał 27 czerwca 2003 r. arcybiskup Stanisław Gądecki w towarzystwie m.in. miejscowego duchowieństwa i mieszkańców. Kilka dni później 2 lipca 2003 r. ksiądz Zygmunt Humerczyk zakończył swoje pracowite życie w wieku 77 lat.

Ksiądz Zygmunt Humerczyk pozostanie w pamięci także jako wielki społecznik. Wszędzie, gdzie był potrafił podejmować niekonwencjonalne pomysły mające integrować społeczeństwo.  Muzea, galerie, działalność w bractwach kurkowych, to tylko mały skrawek jego bogatej aktywności. Przez wiele lat był także członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej i wspólnie z nami podejmował cały szereg inicjatyw, jak chociażby Letnie Pikniki Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej.

Zaduszkowe wspomnienie. Ks. Zygmunt Humerczyk (1926-2003) 2Jacek Gawron

*na podstawie: Dorota Lipowicz: „Życie i Działalność Księdza Zygmunta Humerczyka 1926-2003”.

Na zdjęciach:

1.Ksiądz Zygmunt Humerczyk po prymicji w 1956 roku.

  1. Ksiądz Zygmunt Humerczyk podczas otwarcia Letniego Pikniku Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej w 2002 roku. Od lewej stoją także: Michał Wencel, Sebastian Skrzypczak, Dariusz Matuszewski, Andrzej Lesiński i Andrzej Mańkowski.

Wszystkich zainteresowanych historią Grodziska Wielkopolskiego zapraszamy na nasze strony: www.facebook.com/TowarzystwoMilosnikowZiemiGrodziskiej/.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x