Pani z Biura Parafialnego

Pani z Biura Parafialnego 1

Dariusz Matuszewski, w swoim cyklu “Zaduszkowe wspomnienia”, wspomina postać Ireny Filcek, która przez kilkadziesiąt lat prowadziła Bibliotekę Parafialną działającą przy Parafii Św. Jadwigi w Grodzisku Wielkopolskim.

Irena Filcek urodziła się 27 marca 1931 roku  w Poznaniu. Jej ojciec Marian Filcek był zawodowym żołnierzem, który podczas powstania wielkopolskiego stacjonował w Grodzisku. Tutaj poznał swoją żonę Jadwigę Bloch,  córką znanego  miejscowego restauratora  Otto Blocha. Przed wojną zamieszkała w Poznaniu i tam przeżyła okupację hitlerowską. Po wyzwoleniu przyjechała do Grodziska, gdzie ukończyła miejscowe gimnazjum i liceum.

W 1952 roku skończyła kilkutygodniowy kurs bibliotekarski i rozpoczęła pracę  w Bibliotece Miejskiej w Grodzisku. Były to czasy, kiedy cały kraj ogarnięty był współzawodnictwem pracy. Ten swoisty wyścig nie ominął również takich instytucji jak biblioteki.

Za wszelką cenę starano się udowodnić własną przydatność, a przede wszystkim efektywność.  Dlatego masowo dopisywano wypożyczania książek i fikcyjnie powiększano liczbę czytelników. To wszystko miało cieszyć władze  i  robić  wrażenie , a było zwykłym oszustwem.

Pani Irena wspominała, że  nie chciała się na to zgodzić mimo wyraźnych poleceń służbowych.  Prawdopodobnie z tego właśnie powodu została zwolniona z pracy. Wówczas dostała propozycję prowadzenia Biblioteki Parafialnej działającej przy Parafii Św. Jadwigi w Grodzisku.

Pani z Biura Parafialnego 2

Początkowo była to praca na kilka miesięcy, a ostatecznie zrobiło się  kilkadziesiąt lat. Niewątpliwie Biblioteka Parafialna była „oczkiem w głowie” księdza proboszcza Czesława Tuszyńskiego. Mimo licznych kontroli, przeprowadzanych przez „inspektorów z powiatu” Biblioteka cały czas działała i skromnymi środkami, a głównie darowiznami,  wzbogacała swój księgozbiór. Jej unikatowy zbiór nie stanowił nigdy konkurencji dla Biblioteki Miejskiej, ale był doskonałym uzupełnieniem  o pozycję, które z różnych względów nie trafiały do bibliotek publicznych.  Chociaż  z biegiem lat liczba czytelników malała, to jednak pani Irena miała zawsze wierne grono  czytelników, którym potrafiła osobiście dostarczać książki,  chociażby podczas ich choroby.  Kiedyś w udzielonym wywiadzie wspominała, że mimo skromnych środków finansowych jakie zarabiała,  nie potrafiła pozostawić swojej Biblioteki Parafialnej. Nie przyjęła także proponowanej posady w Bibliotece Publicznej, ponieważ obawiała się, że doprowadzi to do zlikwidowania jej Biblioteki.

Pani Irena przez kilkadziesiąt lat prowadziła także Biuro Parafialne przy Parafii św. Jadwigi, w którym  śluby, chrzty, pogrzeby pozwalały jej być w centrum życia parafii. Była w tej pracy nieoceniona, a wrodzone zamiłowanie do „porządku w papierach” było wręcz nieocenione przy znajdowaniu metryk chrztu, ślubów , czy zgonów. W tym czasie prowadziła także Kronikę Parafialną, którą sama założyła. Bezcenne informacje oraz dziesiątki zdjęć stanowią dzisiaj nieocenione źródło wiedzy o życiu  parafii, jak i całego miasta. Sama często o sobie mówiła, że swoje życie związała z parafią św. Jadwigi.

Pani Irena często odwiedzała także nasze Muzeum, w którym godzinami potrafiła  opowiadać nam przeróżne historie z życia parafii i naszego miasta.   Zadbała także, aby najważniejsze dokumenty związane z likwidowaną Biblioteką Parafialną trafiły do nas.   Zmarła 11 października 2013 roku w Puszczykowie i pochowana została na cmentarzu parafialnym w Grodzisku Wielkopolskim.

W naszej pamięci pani Irena Filcek pozostanie zawsze jako osoba bardzo skromna, pogodna i niesamowicie życzliwa, chociaż wielu z nas zapamięta ją szczególnie, jako-  „Panią Irkę z Biura Parafialnego”.

Pani z Biura Parafialnego 3Darek Matuszewski

 

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
obserwator
obserwator
2 lat temu

Dziekuje Panie Darku z przypomnienie tej Pani

Laura Von Glick
Laura Von Glick
2 lat temu

Dobrze pamiętam Panią Irenę z dawnych czasów, bardzo miła i życzliwa osoba.

2
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x