Zaduszkowe wspomnienia Edward Pawłowski

Zaduszkowe wspomnienia Edward Pawłowski DZIAŁACZ SPOŁECZNY l KULTURALNY

Edward Pawłowski urodził się 19 października 1927 roku w Grodzisku. Tu ukończył Szkołę Powszechną i przez wiele lat pracował jako fotograf. Swój zakład przy Placu Św. Anny początkowo prowadził z ojcem, a następnie już samodzielnie.

Jego wielką pasją było zbieractwo i kolekcjonerstwo. Grodziski fotograf zakochany pozostał w swoim mieście. Już od najmłodszych lat zbierał wszelkie pamiątki związane z historią Grodziska, chociaż jego największą pasją pozostały pamiątki powiązane z piwem grodziskim. Jego zbiory w krótkim czasie rozrosły się do dużych rozmiarów.

W 1967 roku powstała inicjatywa reaktywowania przedwojennego Muzeum Ziemi Grodziskiej, które wówczas znajdowało się w grodziskim ratuszy. Tym razem pomysł postanowiono zrealizować w pomieszczeniach grodziskiego Domu Kultury. Wielka inicjatywa miejscowych regionalistów, do których należał między innymi pan Edward Pawłowski, Jerzy Chrzanowski oraz Piotr Berger została zrealizowana 7 maja 1967 roku. Powstałe wówczas Muzeum mieściło się w dwóch pomieszczeniach znajdujących się w części zajmowanej obecnie przez Grodziską Orkiestrę Dętą. Wiele ówczesnych eksponatów pochodziła z prywatnych zbiorów Edwarda Pawłowskiego, które bezpłatnie przekazał miastu. Pan Edward został także pierwszym kustoszem Muzeum i funkcję tę sprawował społecznie aż do śmierci.

To dzięki jego zaangażowaniu podczas Grodziskiego Piwobrania odbywały się aukcje piwa, ściągające do Grodziska liczne rzesze kolekcjonerów z kraju i zagranicy. Należał do grona założycieli i aktywnych działaczy Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej, dla którego nigdy nie szczędził sił i czasu. Był aktywnym działaczem ZHP i założycielem Kręgu Harcerzy z Tamtych Lat w Grodzisku.

Kolekcjonował nie tylko przedmioty związane z Grodziskiem i piwem, ale posiadał również w swych zbiorach kolekcję etykiet zapałczanych, których był największym posiadaczem w kraju. Publikował artykuły dotyczące historii miasta na łamach ukazującego się w latach osiemdziesiątych miesięcznika “Wiadomości Grodziskie”. Był człowiekiem pełnym pomysłów, bardzo pogodnym i lubianym przez wszystkich. Wspólnie z członkami Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej przygotował wystawę pt. “Barwy walki” poświęconą Grodziskowi i jego mieszkańcom w okresie poprzedzającym drugą wojnę światową. Obok Hilarego Majkowskiego, Jerzego Chrzanowskiego, Piotra Bergera zaliczał się do prekursorów ruchu regionalnego w Grodzisku. Zmarł 25 grudnia 1989 roku i pochowany został na grodziskim cmentarzu obok swego ojca.
Dariusz Matuszewski

Wszystkich zainteresowanych historią Grodziska Wielkopolskiego i okolic zapraszamy na nasze strony: https://www.facebook.com/TowarzystwoMilosnikowZiemiGrodziskiej/

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *