Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Z pamiętnika rodziny zastępczej

Dziś, w cyklu publikacji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wlkp., rodzina zastępcza opowiada o swoich doświadczeniach związanych z pragnieniem zostania rodzicami, a także dzieli się refleksjami na temat funkcji rodziny zastępczej, którą od wielu lat pełni.

            Jak to się stało, że zostaliśmy rodziną zastępczą? Tak naprawdę z potrzeby. Zawsze chcieliśmy mieć dzieci, ale los sprawił inaczej. Będąc bezdzietnym małżeństwem z dwudziestoletnim stażem, gdzie wcześniej były też myśli o in vitro, o adopcji, ale jakoś zawsze brakowało odwagi, nagle stanęliśmy przed faktem dokonanym, gdzie potrzebne było zapewnienie opieki i domu dla dziecka z naszej rodziny. Więc najpierw zostaliśmy dla naszej córki rodziną zastępczą, a potem adopcyjną.

Po jakimś czasie pojawiło się kolejne dziecko, dla którego staliśmy się rodziną zastępczą, a po sześciu latach nie wyobrażamy sobie, żeby miało zabraknąć tego gwaru, pełnego domu, śmiechu, śpiewu, a nawet sprzeczek i kłótni.

Trudne są pierwsze rozmowy, tłumaczenie dlaczego mama nie przyjeżdża, nie dzwoni – chociaż obiecała. Dlaczego mama nie kocha, a powinna. Albo, że mama obiecała, że to tylko na tydzień, lub dwa, że zaraz wrócą.

-Można  też zadać pytanie – co wniosły do naszej rodziny dzieci? Myślę, że nasze życie nabrało tempa, nabrało sensu, czujemy się potrzebni. Zawsze coś się dzieje, coś trzeba załatwić, pojechać do lekarza, do szkoły, albo rozstrzygnąć spór między dziećmi, wszystko jest ważne, lub ważniejsze.

Nie zawsze jest łatwo, ale zawsze warto.

Warto dać dziecku namiastkę domu, miłości a co najważniejsze poczucia bezpieczeństwa. Chociaż na początku dzieci tego nie rozumieją, czują się zranione, oszukane, często też same siebie winią za zaistniałą sytuacje.

Pytanie czy warto?

Oczywiście, że warto, warto dla dzieci, warto dla samych siebie. Nie ważne jak długo  te dzieci będą u nas, trzy miesiące, rok, czy też już na zawsze. Ważne, że chociaż przez chwilę mają namiastkę normalności.

Na wszelkie pytania dotyczące rodzicielstwa zastępczego, w tym procedur formalnych, przez które muszą przejść kandydaci na rodzinę zastępczą mogą Państwo uzyskać odpowiedź w siedzibie PCPR w Grodzisku Wielkopolskim, przy ul. Żwirki Wigury 1, lub pod nr telefonu 533 205 470.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24