XIII pielgrzymka do grobu ojca Bernarda w Lubiniu

XIII pielgrzymka do grobu ojca Bernarda w Lubiniu 1

5 września po raz XIII grodziszczanie wyruszyli na wspólną modlitwę do klasztoru ojców benedyktynów w Lubiniu, gdzie znajduje się grób świątobliwego ojca Bernarda, związanego z Grodziskiem Wielkopolskim piękną legendą. Lubińskie wzgórze jest więc bliskie wielu mieszkańcom od pokoleń.
Tradycja dorocznego dziękczynnego pielgrzymowania mieszkańców po latach przerwy powróciła w roku 700 –lecia naszego miasta. W darze, przedstawiciele zakładu produkcyjnego firmy HOOP co roku przywożą grodziską wodę, która swoje niezwykłe walory zawdzięcza – jak głosi legenda – cudownemu napełnieniu miejskiej studni przez pokornego mnicha z lubińskiego opactwa. Tegoroczna pielgrzymka była szczególna. Po 22 latach przerwy, w lubińskim klasztorze oprócz wody, złożony został również dar w postaci piwa z Grodziska Wielkopolskiego, którego produkcja wznowiona została w 2015 roku. Wodę na ręce przeora przekazała delegacja z firmy HOOP, natomiast piwo grodziskie na ręce przeora złożył prezes Browaru w Grodzisku Wielkopolskim Pan Krzysztof Panek.
Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Kineckim złożyli także wiązankę kwiatów przy grobie ojca Bernarda, prosząc o opiekę i pomyślność dla miasta i jego mieszkańców.

Sobotnią pielgrzymkę rozpoczęli o godzinie 4.00 biegacze z Grodziskiego Klubu Biegacza, którzy jako pierwsi wyruszyli na szlak. Grupa ponad 40 rowerzystów opuściła miasto o godzinie 5.00. Następnie, o godzinie 6.00 na pielgrzymi szlak wyruszyła grupa na rolkach.

Pielgrzymka autokarowa wyjechała ze Starego Rynku około godziny 8.30. Wcześniej, hejnał miasta odegrali trębacze z Grodziskiej Orkiestry Dętej pod dyrygenturą Stanisława Słowińskiego. Pielgrzymów, zgromadzonych w 13 autokarach pobłogosławił Dziekan Dekanatu Grodziskiego ks. Marek Sobkowiak.
Każdą z grup pożegnał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, życząc szczęśliwego i bezpiecznego dotarcia do celu.
Msza święta w klasztorze ojców benedyktynów rozpoczęła się jak co roku o godz. 9.45. Przewodniczył jej Ksiądz Biskup Zdzisław Fortuniak, w asyście księży proboszczów grodziskich parafii oraz ojców z lubińskiego klasztoru.
Wszystkich zgromadzonych powitał jak zawsze bardzo serdecznie Przeor opactwa ojciec Izaak Kapała. Podkreślił ogromne znaczenie, jakie dla procesu beatyfikacji zakonnika ma grodziski cud i tradycja pielgrzymowania do jego grobu. Następnie Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, w swym przemówieniu powitał wszystkich zgromadzonych, dziękując za liczny udział w XIII pielgrzymce do Lubinia, prosząc zarazem obecne duchowieństwo o odprawienie mszy świętej w intencji mieszkańców gminy Grodzisk Wielkopolski.

We mszy świętej wzięło udział blisko 1000 osób: biegaczy, rowerzystów, rolkarzy, pielgrzymów przybywających autokarami oraz własnymi środkami transportu. Oprawę muzyczną zapewnił zespół muzyczny działający przy parafii św. Jadwigi w Grodzisku Wielkopolskim oraz organista Kamil Sikorski.

Po mszy świętej, organizatorzy przygotowali poczęstunek dla wszystkich pielgrzymów.

Około godziny 13.00 pielgrzymi udali się w drogę powrotną. Pełni wrażeń i z mocnym postanowieniem powrotu na gościnne wzgórze lubińskie już za rok.

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację XIII Grodziskiej Pielgrzymki do grobu Ojca Bernarda w Lubiniu.

UM Grodzisk Wlkp.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
grox
grox
5 lat temu

A młodych jak na lekarstwo. Oprócz drużyny burmistrza.

Stary komuch
Stary komuch
5 lat temu

Heniu, tyle nagrzeszyłeś, że z kropidłem się nie rozstajesz? Co za czasy!

OBSERVER
OBSERVER
5 lat temu

katolicka wycieczka emerytów za pieniądze podatników . A dlaczego nie była finansowana z pieniędzy parafii?

Stary komuch
Stary komuch
5 lat temu

Heniu, tyle nagrzeszyłeś, że z kropidłem się nie rozstajesz? Co za czasy!

OBSERVER
OBSERVER
5 lat temu

katolicka wycieczka emerytów za pieniądze podatników . A dlaczego nie była finansowana z pieniędzy parafii?

grox
grox
5 lat temu

A młodych jak na lekarstwo. Oprócz drużyny burmistrza.

6
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x