Wymiana między LO w Grodzisku Wlkp., a szkołą WvO w Dillenburgu

Wymiana między LO w Grodzisku Wlkp., a szkołą WvO w Dillenburgu 1

W dniach od 25.09.2017 r. do 29.09.2017 r. w naszej szkole gościła w ramach wymiany między Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp., a szkołą WvO w Dillenburgu grupa 18 uczniów wraz z opiekunami p. Stefanem Riemer i p. Kati Weigel.

Pani dyrektor Jadwiga Łacheta powitała gości w poniedziałek życząc im wielu wrażeń i wspaniałych przeżyć w naszej szkole, Grodzisku Wlkp. oraz naszej stolicy.

Jednym z pierwszych punktów wymiany była wspólna wycieczka do Warszawy, gdzie pani przewodnik przybliżyła fakty z historii Polski, zobaczyliśmy najważniejsze zabytki Warszawy oraz niemiecka młodzież miała okazję zrobić zakupy w jednym z największych centrów handlowych Europy – w Złotych Tarasach.

Ostatni wrześniowy weekend obfitował u nas w szkole w wiele ciekawych wydarzeń z życia szkoły, w których mieli okazję wziąć udział nasi goście. Pierwszym z nich było przyjęcie klas pierwszych do społeczności szkolnej, a następnie popołudniowa impreza integracyjna w Wigwamie w Zdroju. Było to dla niemieckich uczniów szczególne wydarzenie, ponieważ jak stwierdzili brakuje u nich symboli świadczących o przynależności narodowej, nie posiadają bowiem sztandaru oraz hymnu szkoły.  Kolejnym punktem programu, który bardzo im się spodobał był taniec belgijski, który uczniowie naszej szkoły wykonali na boisku zapraszając niemieckich gości do wspólnej zabawy. Po południu ogromnym przeżyciem dla gości było strzelanie na strzelnicy w Zdroju.

Ważnym elementem programu była praca w grupach z IPadami, której efektem były e-booki oraz blogi dotyczące tematów, które wybrała młodzież wspólnie. Pracowali nad tematami od systemu szkolnictwa poprzez święta i dni wolne w obu krajach, artystów i aktorów po tematy dotyczące konstytucji i systemu politycznego w Polsce i Niemczech.

Wymiana między LO w Grodzisku Wlkp., a szkołą WvO w Dillenburgu 2

Nasi goście uczestniczyli również w dyskotece zorganizowanej przez Burmistrza Miasta wraz z Komitetem Organizacyjnym Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka” dla wolontariuszy Półmaratonu. Nasi goście otrzymali pamiątkowe koszulki od Komitetu Organizacyjnego. Po południu goście i gospodarze mogli sprawdzić się w rywalizacji podczas zorganizowanego dla nich bowlingu.

Nasi goście podkreślali gościnność, której doświadczyli w domach naszych uczniów.

„Ważne jest, aby organizować takie spotkania, ponieważ zostają one w naszych sercach, pokonują granice i uprzedzenia i uświadamiają nam, jak ważne jest, walczyć o naszą wspólną, wolną Europę”

– napisali opiekunowie niemieckiej grupy Kati i Stefan.

Wymiana nie doszłaby do skutku, gdyby nie wydatne wsparcie pana Starosty Grodziskiego Mariusza Zgaińskiego oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Organizatorem wymiany i opiekunem polskiej grupy była pani Grażyna Skrzypczak –  nauczycielka języka niemieckiego.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x