Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

„WYLOGUJ SIĘ !… NA KSIĄŻKĘ”

W Grodziskiej Bibliotece Publicznej odbyły się pierwsze spotkania w ramach projektu p t. „WYLOGUJ SIĘ !… NA KSIĄŻKĘ” . Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad nim sprawuje Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego.

Podczas spotkania zaprezentowany został dzieciom teatr kamishibai. Jak podaje wikipedia kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai (scena).

Prowadzące spotkanie Panie ze Stowarzyszenia Zielona Grupa opowiedziały dzieciom bajkę arabską p t.: „O księciu Husajnie i latającym dywanie” oraz bajkę aborygeńską  „O gąsienicy, która zamieniła się w motyla” Przedstawienie w bibliotece zostało wzbogacone twórczymi warsztatami: tkaniem latającego dywanu oraz stempelkowaniem i kolorowaniem australijskich zwierząt.

Powered by flickr embed.
W piątek, 8.czerwca Biblioteka zaprosiła młodzież na spotkanie autorskie oraz warsztaty, które prowadziła Aleksandra Cieślak – autorka książek dla dzieci i dorosłych, ilustratorka i graficzna. Warsztaty inspirowane były jej najnowszą książką p t. „Książka do zrobienia”.

To niesztampowa publikacja dla młodzieży i dorosłych, inspirująco i dowcipnie opowiadająca o tworzeniu i projektowaniu książek. Zapewnia wybuchową mieszankę zabawy, zrozumienia i wiedzy  oraz doskonale wciąga czytelnika w proces twórczy. Można dowiedzieć się z niej o artystycznym geście, o literach i typografii, o relacjach między słowem i obrazem, o zasadach kompozycji, a także o tym, co powstaje z połączenia wszystkich tych elementów – o książce, o tym, czym ona jest i czym może być.

Zajęcia prowadzone przez autorkę opierały się na pracy w technice kolażu oraz typograficznych eksperymentach z wykorzystaniem niekonwencjonalnych narzędzi twórczych. Uczestnicy spotkania spróbowali swoich sił jako pisarze, poeci, ilustratorzy i typografowie. Wspólnie stworzyli galerię miłych komunikatów i komplementów.

Następne spotkania w ramach projektu „WYLOGUJ SIĘ !… NA KSIĄŻKĘ” już we wrześniu.

Źródło: Biblioteka w Grodzisku Wielkopolskim

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24