Wykład o historii i tajemnicach klasztoru bernardynów w Grodzisku Wielkopolskim

Zapraszamy na wykład o historii i tajemnicach klasztoru bernardynów w Grodzisku Wielkopolskim.

19 kwietnia rozpoczęła się kolejna edycja wykładów historycznych przygotowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej w drewnianym kościele Ducha Świętego w Grodzisku Wielkopolskim. Podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie wykłady odbywać się będą we wtorki, po wieczornej mszy świętej o godzinie 18:30. Inicjatorem i organizatorem wykładów jest ksiądz Łukasz Szymański z parafii Św. Jadwigi.

W miniony wtorek -19 kwietnia – pierwszy wykład poprowadził Sebastian Skrzypczak, znany regionalista i historyk. Jego wykład poświęcony był przedwojennemu burmistrzowi Grodziska Wielkopolskiego doktorowi Romanowi Mazurkiewiczowi.

Natomiast w najbliższy wtorek 26 kwietnia kolejny wykład poprowadzi kustosz grodziskiego muzeum Dariusz Matuszewski. Jego tematem będzie historia i tajemnice kościoła oraz klasztoru bernardyńskiego w Grodzisku. Być może dowiemy się, co się stało z legendarnym złotem konfederatów barskich ukrytym w podziemiach klasztoru przez słynnego regimentarza konfederackiego Józefa Gogolewskiego, rozstrzelanego przez współtowarzyszy za nadużycia i niesubordynacje. To podobno jego duch snuje się w zaułkach ciemnych korytarzy klasztoru i przepastnych podziemnych kryptach, strzegąc od lat skarbu konfederackiego?

Natomiast 10 maja swój wykład na temat tragicznych wydarzeń Wielkopolskiej Wiosny Ludów w Grodzisku Wielkopolskim z 28 kwietnia 1848 roku poprowadzi regionalista Andrzej Mańkowski, a 17 kwietnia o grodziskiej elektrowni opowie historyk i regionalista Andrzej Chróst. O pozostałych wykładach będziemy informować na bieżąco. Serdecznie zapraszamy.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24