Woźnickie „Kolędarium Polskie”

W tym roku przed pasterską zamiast tradycyjnych jasełek, z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę licznie zgromadzeni w woźnickiej świątyni wierni wzięli udział w pełnym liryzmu i zadumy, a zarazem wzruszającym widowisku pod tytułem „Kolędarium polskie”.

Autorzy scenariusza – Marzena Matkowska i Marian Wiśniewski ukazali ciężkie dla Polaków lata, w których żyli pod obcym panowaniem.

Były to lata kiedy na melodie tradycyjnych kolęd śpiewano nowe, napisane przez polskich patriotów czasami proste, czasami naiwne o miłości do ojczyzny, o żołnierzach tułaczach, syberyjskich zesłańcach, o polskich żołnierzach nucących w okopach wojny światowej kolędy, o marzeniach i pragnieniu doczekania wolnej Polski. Odzyskanie nieodległości łączono z cudem Bożego Narodzenia.

Prowadzącymi spektakl byli p. Renata Knop i o. Alojzy Pańczak. Wykonawcami byli aktorzy amatorzy z Opalenicy. Na skrzypcach grała p. Joanna Suliga-Dunst. Na gitarze akompaniował p. Marek Suliga. Nad strona techniczną czuwał p. Piotr Dunst. Spektakl przygotowała i wyreżyserowała p. Renata Knop z Opalenicy.

Źródło: z woźnickiego wzgórza

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *