Press "Enter" to skip to content

Worki pod oczami – 3 zaskakujące przyczyny powstawania i jak się ich pozbyć

Marzenie o likwidacji worków pod oczami może spędzić sen z powiek u każdego, kogo ta przypadłość dotknie. Nawet najbardziej promienna i zadbana skóra przestaje robić dobre wrażenie, gdy towarzyszą jej opuchnięte oczy. Co może być przyczyną takiej zmiany? Czy zawsze winowajcą jest zmęczenie? Jak można się ich pozbyć?

Przyczyną powstawania worków pod oczami może być… nadmiar soli?

Nie od dziś wiadomo, że chlorek sodu, czyli składnik soli kuchennej, wpływa na zwiększenie ciśnienia krwi. Z tego powodu wielu kardiologów prosi o ograniczenie soli w diecie — zaleca się ograniczenie spożycia soli do 5 – 6 g/dobę. W niektórych przypadkach zdarza się, że lekarz zabrania używania jej w kuchni.

Sól posiada też jeszcze jedną właściwość. Jest higroskopijna. Co to oznacza? Potrafi wchłaniać wodę z otoczenia i zatrzymywać ją w sobie. Z tego powodu, osoby spożywające sól w nadmiarze, częściej od innych miewają tendencję do opuchlizn. Jednym z pierwszych miejsc, które puchną z powodu nadmiaru chlorku sodu w diecie są właśnie okolice oczu!

Jeśli zauważasz, że worki pod oczami pojawiają się u Ciebie z dnia na dzień, jest to znak, że może warto ograniczyć spożycie słonych potraw. Przynajmniej na jakiś czas.

Czy przyczyną powstawania worków pod oczami może być… pocieranie oczu?

Choć brzmi to mało prawdopodobnie — często nie zwracamy uwagi na częstotliwość, z jaką pocieramy oczy. W czasach pracy zdalnej, kiedy spędzamy przed monitorem minimum 8 godzin — łatwo jest się zapomnieć. Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i każde jej podrażnienie skutkuje mniejszą lub większą opuchlizną.

Dobrze jest poświęcić jeden dzień pracy na sprawdzenie, jak często pocieramy oczy. Jeśli po takim eksperymencie zauważysz, że robisz to częściej niż 3 razy w ciągu całego dnia — warto przemyśleć, jak temu zaradzić.

Polecamy stosowanie zasady 20:20, czyli 20 minut patrzenia w ekran przerwane 20 sekundami przerwy poświęconej na patrzenie tylko i wyłącznie w dal. Być może pomocą okaże się lepsze doświetlenie stanowiska pracy lub zielony element niedaleko ekranu. Możesz próbować wszystkiego, co przyniesie Ci ulgę.

Czy przyczyną powstawania worków pod oczami mogą być… używki?

Jeśli palisz papierosy, możesz mieć pewność, że są one powodem, dla którego pojawiły się u Ciebie worki pod oczami. Nawet jeśli dbasz o skórę twarzy na co dzień — nie zobaczysz poprawy, dopóki wprowadzasz do swojego organizmu duże ilości dymu papierosowego.

Badania naukowców z USA dowiodły, że palenie papierosów wywołuje dość specyficzne starzenie się twarzy i sprawia, że skóra na policzkach i wokół oczu staje się wyjątkowo wiotka.

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Najbardziej skuteczna jest profilaktyka. Do działań, które skutkują, należy m.in. przemywanie twarzy co rano chłodną wodą. Warto też pić przed snem szklankę ciepłej wody i spać z głową na poduszce.

Z powodzeniem można stosować też klemy i żele, które w składzie mają witaminę C, kofeinę lub wyciąg ze świetlika. Domowym sposobem na worki pod oczami są chłodne kompresy z wykorzystaniem wody pietruszkowej (poszatkowany pęczek natki pietruszki zalej szklanką wody i przechowuj w lodówce), a także delikatne masaże kostkami lodu również pomogą zmniejszyć opuchliznę.

Jeśli dolegliwość jest wyjątkowo uporczywa, warto odwiedzić gabinet kosmetyczny Kórnik. Worki pod oczami pomoże zmniejszyć mezoterapia igłowa lub laser biostymulujący. Są to zabiegi dopasowywane odpowiednio do potrzeb pacjentów, dzięki czemu można mieć pewność ich skuteczności.

Artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze