Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Wniosek PIT-WZ – nowy sposób złożenia zeznania podatkowego

Od 15 marca podatnicy mogą korzystać z nowej formy rozliczenia z urzędem skarbowym. Wystarczy złożyć online wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada.

To najprostszy, najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. W PIT-WZ podatnik przekazuje urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Wniosek może być złożony:
-Za pomocą formularza online (portal podatkowy MF),
-Przy użyciu formularza interaktywnego, udostępnionego przez MF (Należy pobrać formularz interaktywny z Portalu Podatkowego, zakładka e-Deklaracje – Formularze – PIT),
-Poprzez aplikację e-deklarację desktop MF,
-Za pomocą systemu teleinformatycznego banków krajowych albo spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi drogą elektroniczną.

Złożenie PIT-WZ nie wymaga użycia podpisu certyfikowanego, wniosek składany może być przy użyciu danych autoryzacyjnych (tak samo, jak do tej pory przy rozliczaniu deklaracji podatkowych).
Złożenie wniosku PIT-WZ musi zostać potwierdzone statusem 200 i otrzymaniem UPO.
Złożenie Wniosku PIT-WZ nie stanowi obowiązku podatnika, jest tylko jedną z możliwości rozliczenia rocznej deklaracji PIT, a jego złożenie jest całkowicie dobrowolne.

Informacje dotyczące składania PIT-WZ wraz z przydatnymi pytaniami i odpowiedziami, instrukcjami oraz możliwością wyszukania lub sprawdzenia jego statusu są dostępne na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24