W Woźnikach jak w Jerozolimie

W Woźnikach jak w Jerozolimie 1

Niedziela Palmowa w Woźnikach

W Niedzielę Palmową po południu w Ziemi Świętej, zgodnie z wielowiekową tradycją sięgającą IV wieku, wyrusza trasą liczącą około 8 kilometrów procesja z Betfage na Górze Oliwnej do Jerozolimy. Rozpoczyna się ona od odczytania Ewangelii o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy i poświęcenia przez patriarchę Jerozolimy gałązek palmowych. Jadącego na osiołku, odgrywającego Jezusa kapłana, ubranego w szaty liturgiczne, pozdrawiają wiwatujące tłumy chrześcijan wszystkich wyznań, pielgrzymi i turyści.

Podobna procesja na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy o godzinie 15.00 po raz 5. rozpoczęła się przed klasztorem Franciszkanów w Woźnikach koło Grodziska Wielkopolskiego. Po powitaniu licznie zebranych wiernych, poświęceniu gałązek palmowych i odczytaniu fragmentu Ewangelii opisującego tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy procesja wyruszyła w kierunku woźnickiego kościoła. Jadącego na osiołku kapłana poprzedzał orszak przebranych na sposób wschodni dzieci ze szkoły w Urbanowie i z Opalenicy oraz odświętnie ubrana młodzież franciszkańska. Wśród śpiewu „Chrystus Królem, Chrystus wodzem, Chrystus władcą nam” przerywanym okrzykami dzieci „Hosanna Synowi Dawidowemu, witaj Jezu, witaj Królu” przeszła ona wśród wiernych wypełniających parking i plac kościelny do kościoła klasztornego.

Procesję od strony scenicznej przygotowała pani Renata Knop z Opalenicy.
Z materiałów, o które postarała się pani Bernardyna Cugier z Pawłowic, panie Alicja Skotarek z Opalenicy i Agnieszka Wilczek z Daków Mokrych uszyły piękne stroje. Wypożyczonego i przywiezionego ze Wschowy osiołka do procesji przygotował pan Czesław Chojnacki z Granowa.
W tym dniu na wszystkich Mszach św. organista, pan Kamil Sikorski, z ubraną w nowe stroje młodzieżą franciszkańską i z o. Alojzym Pańczakiem uroczyście odśpiewali opis Męki Pańskiej według św. Marka.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku woźnicki orszak na pamiątkę wjeżdżającego na osiołku do Jerozolimy Pana Jezusa będzie równie okazały a wierni, jak zawsze, nie zawiodą.

oal

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x