“W tak ważnej dla społeczeństwa sprawie nie przeprowadzono żadnych konsultacji”

Po co budować szpital, po co rozbudowywać skoro nie ma pieniędzy w kasie powiatu? Czy gminy zechcą dołożyć się do modernizacji szpitala?

Nie będzie pieniędzy dla szpitala – tak nieoficjalnie słyszę w każdej gminie. Gminy nie chcą ze swoich środków budżetowych kupować sprzętu do nowo wybudowanego gmachu.

Był czas i możliwości wykorzystania dotacji na finansowanie przebudowy, ale starostwo grodziskie nie zrobiło w tym kierunku prawie nic.

Przywołajmy Międzychód – miasto powiatowe o liczbie ludności niewiele ponad 10 tys. Tam łączny koszt dostosowania szpitala to 20.034.316,92 zł. Powiat pokrył wkład dotacją w kwocie 3.800.000 zł, szpital zapewnił 2.319.386,92 zł ze środków własnych, a 13.914.930 zł pochodziło z preferencyjnej pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ramach Inicjatywy JESSICA.

W Grodzisku sprawa ma się inaczej. Tutaj niczego nie uczyniono w kierunku pozyskania funduszy zewnętrznych. Budujemy gmach szpitala na kredyt, który będziemy spłacać przez ponad 20 lat. W tak ważnej dla społeczeństwa sprawie nie przeprowadzono żadnych konsultacji.

Wydaje się, że starostowie nie liczą się ze zdaniem społeczeństwa, a sposób gospodarowania pieniędzmi pochodzącymi z ciężko zarobionych podatków obywateli pozostawia wiele do życzenia.

Starosta obiecał ponad miesiąc temu debatę na temat służby zdrowia w obecności mediów i mieszkańców, ale do dnia dzisiejszego debaty brak. Ponawiam prośbę do starosty grodziskiego o merytoryczną rozmowę na temat służby zdrowia i szpitala powiatowego.

Marcin Stróżyński 

Wybrane dla Ciebie