W sylwestrowy wieczór uważaj na furtkę,…

W sylwestrowy wieczór uważaj na furtkę,... 1

… żebyś w trudny noworoczny poranek nie szukał własności po rowach i ulicach. 

            Jeśli jutro rano budzisz się bez furtki do obejścia, to znak, że ktoś zrobił sylwestrowy psikus. W bloku, może zaginąć wycieraczka, ewentualnie kosz na śmieci znajdzie się na środku drogi. Jeżeli dym z kominka zamiast przez komin chce ulecieć przez salon, to wiedz, że ktoś w sylwestrowym amoku zatkał komin workiem ze słomą. 

            Jeszcze do niedawna w okolicy Grodziska w sylwestrowy wieczór istniał zwyczaj wynoszenia furtek, bram wejściowych i robienia podobnych żartów. Dzisiaj „psikusy” zanikają, mało kto o nich pamięta. 

            Nikt tak naprawdę nie wie, skąd się wzięła taka tradycja. Znana jest w wielu miejscach Polski, od Cieszyna przez Wielkopolskę, po Mazury aż do Podlasia. Sęk w tym, że w Wielkopolsce wynosi się furty w Sylwestra, w innych rejonach tuż przed środą popielcową lub Wielki Czwartek.

Psikus czasem wymaga charakteru 

            Dzisiaj policję by wezwali i śledztwa zażądali…  – skomentował z nutą ironii pan Mariusz, pytany o zanikającą tradycję. Niejedną furtkę z kolegami sąsiadowi “w sylwka” wyniósł i ma co wspominać.           

            Najlepsi z najlepszych potrafili zdemontować wóz nielubianego gospodarza, który miał niebrzydką córkę na wydaniu. I złożyć na dachu stodoły! Wóz wozem, ale jeśli ktoś dla sylwestrowego psikusa zabił gwoździami drzwi do „wychodka”, to…? 

            Prawdziwym jednak charakterem wykazała się młodzież pewnej podgrodziskiej wsi. Nie żyjący już pan Jerzy Konieczny wspominał, gdy w Sylwestra, wiejska kawalerka wyniosła budę z psem na dach chlewika. Nie byłoby nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że pies był duży i bardzo agresywny, czym pysznił się właściciel, nocny stróż. Mimo tego chłopaki dali radę. Stróż nie mógł uwierzyć, ale w dowód uznania poczęstował kawalerów „sznapsem”. 

A dzisiaj? 

            Myślałam, że już ten zwyczaj zanikł całkowicie, ale po 3 latach furka zniknęła – komentowała na forum ludowych obyczajów, całkiem niedawno, sylwestrowy psikus internautka Isabel. 

            Uważaj na furtkę dziś wieczorem, abyś jutro… .

            A2M

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Andrzej Mańkowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x