W miastach powiatu dopełniła się pokoleniowa zmiana

W miastach powiatu dopełniła się pokoleniowa zmiana 1

We wszystkich trzech miastach powiatu grodziskiego po władzę sięgnęło pokolenie osób urodzonych w latach siedemdziesiątych.

Po wczorajszych wyborach do burmistrzów Gerarda Tomiaka w Rakoniewicach i Honoraty Kozłowskiej w Wielichowie, którym wyborcy powierzyli kontynuację misji, dołączył Piotr Hojan w Grodzisku Wielkopolskim.

To ostatnie pokolenie, które dorastało w czasach PRL. Podobnie, jak piszący te słowa, z pewnością każdy z nich pamięta rzeczywistość tamtych czasów.

Z perspektywy lat wiemy, że zmiany, które w pokojowy sposób zaszły na przełomie lat 80/90 przyniosły nam dobrobyt, wówczas dla nas niewyobrażalny. Doczekaliśmy czasów powszechnego dostatku, które są zupełnym odwróceniem tego, co pamiętamy z końca lat osiemdziesiątych.

To wszystko, dzięki pracowitości i zaradności, ale powinnismy pamiętać, że bez odpowiedniego ustroju państwa między palcami rządzących może przeciekać nawet najcięższa praca, jak mówił bohater filmu “Dzień świra”.

Przynależność do Unii Europejskiej ma dla tych zmian fundamentalne znaczenie. Państwa, które otrzymały i wykorzystały szansę tej przynależności, są dziś w zupełnie innym punkcie rozwoju.

Strumienie środków finansowych z Unii Europejskiej trafiły także do naszych “małych ojczyzn”. Miliony złotych przekształcały szarą rzeczywistość małych miasteczek. Drogi, chodniki, infrastruktura komunalna, transport, nauka, edukacja, turystyka, bezpieczeństwo, energetyka, nie ma właściwie dziedziny życia, w której środki te nie znalazły zastosowania.

Jesteśmy w okresie, o którym przyszłe podręczniki będą pisać “rewolucja informacyjna”. Wymieniamy informacje i tworzymy wiedzę w zawrotnym tempie. Gminy naszego powiatu mają już dostęp do technologii przesyłania danych, z prędkością, od której szybsze jest tylko światło. Coraz większa ilość procesów w gospodarce jest zautomatyzowana. Praca ludzka jest zastępowana, tam gdzie to możliwe, przez maszyny.

W takiej rzeczywistości praca wymagająca fizycznego przebywania w określonym miejscu przez określoną ilość czasu będzie coraz rzadszym zjawiskiem. Ze względów ekonomicznych. I o ile stały wzrost produkcji przemysłowej jest niewykonalny, ze względu na ograniczone zasoby, o tyle fascynującym fenomenem jest na tym tle wiedza, bowiem, gdy ją dzielimy, to ją mnożymy.

Gospodarka oparta na wiedzy nie jest pustym sloganem. Ona już tu jest. Także dzięki niej zmieniamy nasze otoczenie. I chociaż  niektórym wydawać się to może niewiarygodne, inwestowanie w wiedzę jest równoprawne z każdym innym inwestowaniem.

W tym kontekście szczególnie obiecująco brzmi wizja stworzenia “doliny lotniczej” w Grodzisku Wielkopolskim. Inne pomysły także wydają się godne realizacji.

Włodarzom naszych “małych ojczyzn”, życzę, aby mieli odwagę dzielić wiedzę i rządzić sprawiedliwą dystrybucją dobrobytu.

Społeczeństwu (samemu sobie), życzę umiejętności rządzenia samym sobą, głodu wiedzy i możliwości jego zaspokojenia, empatii, czyli umiejętności wczuwania się w położenie innych oraz odwagi jasnego i spokojnego wyrażania własnych poglądów.

Na koniec jeszcze powtórka:

z fizyki – kąt padania równy jest kątowi odbicia

i z religii – “co człowiek posieje, to będzie zbierał”

Michał Szała

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
bbbb
bbbb
1 rok temu

Czy ci rządzacy mają jakąś zasługę w tych zmianach? Raczej mizerną.

1
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x