W lesie znaleziono tapczan

Dlaczego ktoś wywiózł tapczan do lasu, skoro sprzed domu służby komunalne zabrałyby go za darmo? Jaka historia kryje się za porzuconymi w lesie plastikowymi elementami? Czyżby miały związek z działalnością nielegalną? Czy ktoś to bada? Same pytania.

Grodziski Urząd Miejski kolejny raz publikuje zdjęcia znalezionych w lesie śmieci. Ich przygnębiający obraz nasuwa myśl, że ludzie, którzy je wyrzucili nie czują, że popełnili czyn prawnie i moralnie niedozwolony.

Innymi słowy nie czują się winni ani zawstydzeni z powodu tego, co zrobili. Wywiezienie do lasu starego tapczanu, podczas, gdy można go bezpłatnie zawieźć do PSZOK-u, czy wystawić przed domem podczas bezpłatnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych świadczy co najmniej o niedoinformowaniu.

Zgodnie z zapisami regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Grodzisk Wielkopolski – właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymania na ich terenie porządku, czystości oraz należytego stanu sanitarno – higienicznego między innymi poprzez: wyposażenie nieruchomości w zamknięte pojemniki do zbierania odpadów komunalnych. Odpady wielkogabarytowe bądź niebezpieczne, mieszkańcy Gminy Grodzisk Wielkopolski mogą BEZPŁATNIE oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na ul. Kościańskiej 32.

Nasuwa się więc pytanie, po co podejmować tyle wysiłku i ponosić ryzyko wysokiego mandatu wywożąc śmieci do lasu.

-zastanawia się autor notatki na stronie Urzędu Miejskiego

Te mało romantyczne obrazy dotyczą nie tylko lasów. Pola uprawne pełne są walającej się folii i nie tylko. Śmieci przenikają do gleby, potem do roślin, następnie do jedzenia, a później do organizmu. Przydrożne rowy traktowane są jak punkt, w którym można wyrzucić śmieci zalegające w samochodach. Niektórzy kierowcy wyrzucają niedopałki przez okno traktując środowisko jak popielniczkę. Przykładów można mnożyć, a wszystko sprowadza się do tego, jaką hierarchię wartości wyznajemy. Światowcy powiadają, że najczyściej jest w krajach, gdzie jest dyktatura, ale z drugiej strony warto pamiętać, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna szkodzić innym. Życie w wolnym kraju nie oznacza, że wszystko wolno.

Fot. UM w Grodzisku Wlkp.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *