Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

W Grodzisku utworzono strefę, w której nie będzie wolno palić

Efekciarstwo – tak radny Dariusz Matuszewski podsumował podjętą właśnie przez Radę Miejską w Grodzisku Wielkopolskim uchwałę wprowadzającą strefę wolną od dymu tytoniowego.

„Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu” – mówił odnosząc się do projektu uchwały. 

-Kiedy ja słyszę, że w Grodzisku ma powstać strefa wolna od dymu tytoniowego w sytuacji, kiedy tak naprawdę od września, a od października z całą pewnością, do kwietnia nasze miasto mimo pobożnych życzeń, różnych apeli, przypomina miasto z jakąś komorą gazową… W sytuacji, w której aż gryzie od tego dymu (chodzi o dym ze śmieci palonych w piecach) robienie problemu z dymu papierosowego wydaje się, przynajmniej dla mnie – nieporozumieniem. Obawiam się również o inną jeszcze sprawę – że jeżeli wyznaczymy coś takiego bardzo sztucznego, to będzie bardzo trudne do egzekwowania. Będziemy mieli również taką sytuację, że na tę młodzież, która zawsze będzie gdzieś się spotykała i popalała – będziemy napuszczać policję.

Radny Grzegorz Pełko nie zgodził się z Dariuszem Matuszewskim. Stwierdził, że środkowa część uzasadnienia uchwały mówiąca, o trosce o zdrowie jest na tyle przekonująca, że nie ma nad czym dyskutować.

W podobnym tonie wypowiedziała się radna Alina Kachlicka zwracając uwagę, że każda próba ograniczenia możliwości palenia tytoniu może przynieść pozytywne skutki zdrowotne. Zaznaczyła również, że wprowadzenie tej strefy to nie jest wymysł ani pana burmistrza, ani rady tylko jest to prośba młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Radna wskazywała na potrzebę poinformowania uczniów o tym, że nie będa już mogli w wyznaczonej strefie palić.

Zauważyła jednak, że istnieje potrzeba stworzenia miejsca do palenia dla tych uczniów, którzy palą – nie wystarczy bowiem powiedzieć „nie palić i koniec” to są przecież też dorośli ludzie.

Odnosząc się do rozpatrywania przez radnych „apeli młodzieży” radny Dariusz Matuszewski zaznaczył potrzebę równego traktowania każdego apelu przywołując jako przykład młodzież związaną z klubem Dyskobolia Grodzisk apelującą o stworzenie warunków do gry drużyny w Grodzisku Wielkopolskim.

Radny Piotr Hojan wskazywał na rozwiązanie, jakim mogłoby być wyznaczenie bezkonfliktowego miejsca dla palaczy. Na potwierdzenie skuteczności takiego działania przywołał przykład z osobistego doświadczenia. Dyrektor szkoły średniej, do której uczęszczał ”był na tyle przytomny”, aby wyznaczyć takie miejsce, co w efekcie wyeliminowało zjawisko palenia pokątnego.

„Może najpierw stwórzmy rozwiązanie, a później zakazujmy, a nie odwrotnie.” – powiedział.

Ostatecznie siedmiu radnych na piętnastoosobową radę zagłosowało za przyjęciem uchwały, a pozostali wstrzymali się od głosu lub byli przeciw. Uchwała została podjęta.

Strefa została ustalona na terenie znajdującym się w rejonie ulic 3 maja, Parkowej i Przemysłowej. Inicjatywę w tej sprawie wykazała młodzież szkół ponadgimnazjalnych z Grodziska Wlkp., która 20 maja 2012 r. z okazji Dnia bez Tytoniu złożyła na ręce burmistrza petycję w sprawie wyznaczenia miejsc wolnych od dymu tytoniowego.

Dokładny zasięg obowiązywania strefy jest naniesiony na mapie stanowiącej załącznik do uchwały, która zacznie obowiązywać w ciągu 14 dni od chwili opublikowania jej w stosownym dzienniku urzędowym.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24