W Grodzisku nie dali się nabrać na złodziejskie sztuczki

W Grodzisku nie dali się nabrać na złodziejskie sztuczki 1

Złodzieje imają sie różnych sposobów wyrywania ludziom pieniędzy. Znaną metodą są tzw. “legendy”, czyli noszące pozory wiarygodności opowiadania wciskane ofiarom w celu wyłudzenia pieniędzy.

W Grodzisku oszuści próbowali zastosować metodę “na policjanta”.

W ostatnim czasie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim otrzymali sygnały o dwóch próbach wyłudzenia pieniędzy.

15 stycznia 2020 roku w środę w godzinach przed południowych do jednej z mieszkanek Grodziska Wielkopolskiego zadzwonił mężczyzna, który podał się za  funkcjonariusza policji czy też Centralnego Biura Śledczego. Przedstawił fikcyjne nazwisko i numer służbowy. Oszust przekonywał rozmówczynię, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Rzekomo konto bankowe kobiety miało być przez przestępców zablokowane. Kobieta na szczęście rozłączyła się i zawiadomiła grodziskich policjantów.

Podobnie było z drugą mieszkanką Grodziska. W rzeczywistości bywa, że osoby dzwoniące i podające się za osobę najbliższą, bądź policjanta kierującego akcją są po prostu przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Często po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Wtedy pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Policja apeluje i radzi:

Policjanci po raz kolejny przypominają, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Zwracamy się z apelem do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

KPP Grodzisk Wlkp.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x