W Grodzisku 21 dawców oddało ponad 9 litrów krwi

W Grodzisku 21 dawców oddało ponad 9 litrów krwi 1

MIESZKAŃCY WIELKOPOLSKI ODDALI PONAD 214 LITRÓW KRWI W RAMACH KAMPANII INTERMARCHÉ I BRICOMARCHÉ

praca grodzisk wlkp

Ponad 214 litrów krwi oddali mieszkańcy 22 miejscowości z województwa wielkopolskiego, w których odbyły się zbiórki krwi w ramach tegorocznej edycji kampanii „Zbieramy krew dla Polski”. Spośród nich najwięcej krwi oddano w Słupcy, Turku, Kępnie i Wągrowcu. Akcja honorowego krwiodawstwa została zorganizowana po raz siódmy przez Grupę Muszkieterów, zrzeszającą właścicieli supermarketów Intermarché i Bricomarché oraz Polski Czerwony Krzyż.

Tegoroczna edycja kampanii „Zbieramy krew dla Polski”, która odbywała się od maja do końca września, w Wielkopolsce została przeprowadzona w 22 miastach, w tym w Jarocinie, Krotoszynie, Luboniu, Ostrowie Wielkopolskim, Rawiczu i Grodzisku Wielkopolskim. Mieszkańcy tych miejscowości mogli oddawać krew w specjalnych ambulansach RCKiK, które pojawiały się na parkingach sklepów Intermarché i Bricomarché.

– Dziękujemy każdemu mieszkańcowi Wielkopolski, który przyłączył się do naszej akcji, ofiarując ten bezcenny dar. Chyba nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż oddać cząstkę siebie, by uratować zdrowie i życie drugiej osoby. Krwiodawcy mogą być dumni z liczby litrów krwi, które oddali dla potrzebujących: w poprzednim roku mieszkańcy województwa zebrali ponad 246 litrów, a w tym kolejnych 214. Jest to ogromna ilość, która będzie nieoceniona w trakcie wielu zabiegów i operacji. Jesteśmy niezwykle radzi, że możemy współtworzyć tak wspaniały projekt i który postaramy się kontynuować także w kolejnych latach – zapowiada Eliza Orepiuk-Szymura, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

W całym kraju, w trakcie zbiórek krwi, zebrano ponad 1,6 tys. litrów tego bezcennego daru życia, z czego honorowi krwiodawcy z Wielkopolski oddali ponad 214 litrów. We wszystkich akcjach w tym regionie udział wzięło blisko 480 osób. Najwięcej krwi w województwie wielkopolskim udało się zebrać w Słupcy – 17 litrów, a oddało ją 38 osób. Hojni okazali się także mieszkańcy Turku, gdzie 31 dawców oddało blisko 14 litrów krwi. Na trzecim miejscu w województwie uplasowali się ex aequo krwiodawcy z Kępna i Wągrowca, w których od 30 osób zebrano po 13,5 litra.

MIEJSCOWOŚĆ

ILOŚĆ ODDANEJ KRWI (litry)

LICZBA DAWCÓW

Chodzież9,4521
Grodzisk Wlkp.9,4521
Jarocin11,726
Kępno13,530
Kościan2,255
Krotoszyn8,5519
Luboń10,824
Miedzychód3,68
Oborniki7,216
Ostrów Wlkp.12,8729
Ostrzeszów7,6517
Piła7,216
Poznań8,5519
Poznań – Centrala Grupy Muszkieterów8,920
Rawicz10,3523
Słupca17,138
Śrem5,412
Środa Wielkopolska12,1527
Turek13,9531
Wągrowiec13,530
Wolsztyn5,8513
Września10,3523
Zbąszyń4,0510

Zebrana w Wielkopolsce krew została przekazana Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu oraz Ostrzeszowie.

– Każdy litr krwi jest na wagę złota. W przeciągu siedmiu lat, czyli od początku akcji „Zbieramy krew dla Polski”, udało nam się zebrać ponad 10 600 litrów krwi. Statystyki wskazują, że każdej minuty potrzebny jest w Polsce jeden litr krwi, dlatego dzielmy się nią z innymi. Nigdy nie wiadomo, kiedy lekarze będą potrzebować odpowiedniego zapasu,by ratować życie nas lub naszych bliskich – mówi Jerzy Zaborowski, dyrektor generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.

Akcjom w Wielkopolsce towarzyszyły m.in. pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego krwi, konkursy i quizy poświęcone honorowemu krwiodawstwu, a także poczęstunek dla krwiodawców. Ponadto, w każdej miejscowości, w której można było oddać krew rozlosowano 10 profesjonalnych apteczek samochodowych. W punktach „Zostań krwiodawcą – Ratownikiem” można było uzyskać informacje na temat akcji i jej celów, czyli m.in. zwiększania świadomości polskiego społeczeństwa na temat honorowego krwiodawstwa, propagowania zdrowego trybu życia oraz zachęcania do dzielenia się krwią. Od początku trwania inicjatywy Grupie Muszkieterów oraz PCK udało się zebrać ponad 10,6 tys. litrów krwi.

krew-dla-polski2014-infografika

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x