W grodziskim „Słowaku” odbył się Dzień Patrona

W samo południe, 5 kwietnia 2018 roku odbył się apel, podczas którego młodzież z klasy II a w montażu słowno-muzycznym przypomniała najważniejsze wydarzenia z emigracyjnych losów poety.

Uroczystość upamiętniającą 169. rocznicę śmierci Juliusza Słowackiego społeczność Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wielkopolskim rozpoczęła, tradycyjnie już, przy popiersiu Wieszcza – Patrona Szkoły.

Delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem, odśpiewano Hymn Polski, wspomniano również 13. rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II, którego wybór na Stolicę Piotrową przepowiedział Słowacki w wierszu „Pośród niesnasków – Pan Bóg uderza”.  Na koniec uczczono Wielkich Polaków symboliczną minutą ciszy i odśpiewano Pieśń Szkoły – „Testament  mój” Słowackiego.

W słonecznej, wiosennej atmosferze przemaszerowano na Stary Rynek, gdzie ponownie zabrzmiały słowa:

„Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna, co mi żywemu na nic, tylko czoło zdobi, lecz po śmierci was będzie gniotła niewidzialna, aż was – zjadacze chleba – w anioły przerobi!…”

            Druga część uroczystości obchodów Dnia Patrona miała miejsce w Grodziskiej Hali Sportowej, gdzie dwuosobowe reprezentacje klas drugich uczestniczyły w Turnieju Wiedzy o Patronie. Na dziesięć wylosowanych pytań bezbłędnie odpowiedziała drużyna z kasy II b w składzie Bartosz Duczyński, Konstanty Kinecki i wyprzedziła tylko jednym punktem drużynę z klasy II a. Poziom był wysoki, a pytania nie należały do łatwych!

Z kolei w konkursie na interpretację utworu Juliusza Słowackiego wystartowali tak utalentowani uczniowie, że jury długo naradzało się debatując nad przyznaniem nagród. Usłyszeliśmy recytację wiersza „Tak mi, Boże, dopomóż” w interpretacji Tobiasza Waszkowiaka oraz emocjonujący dialog literackich kochanków – Wioletty i Kordiana w wykonaniu Kingi Oracz i Aleksandra Glapy oraz muzyczną interpretację wiersza „Do Matki”  przepięknie odśpiewanego przez Łucję Michalską. Przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca uczniom z klas II a i II c. Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom konkursów! Patron byłby z Was dumny!

Źródło LO Grodzisk Wlkp

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *