W cieniu wojny

W cieniu wojny 1

Gdyby wyrabiać sobie opinię o poszczególnych regionach świata jedynie na podstawie doniesień medialnych, Bliski Wschód kojarzyłby się jedynie z wojną i ropą. Nie zaprzeczę, iż skojarzenia to byłyby bezpodstawne, gdyż rejon Bliskiego Wschodu jest jednym z bardziej zapalnych na świecie, a ropa naftowa ma znaczny udział w bogactwie państw go tworzących niemniej w/w region ewoluuje i od kilku lat wykazuje gospodarczą otwartość nieznaną w minionych dekadach.

praca grodzisk wlkp

Co ważne wskazaną wyżej aktywność dostrzegli polscy przedsiębiorcy, dla których ten rynek staje się ważnym eksportowo. Odbiorców znajdują na nim zarówno produkty wysoko jak i nisko przetworzone. Szczególnie cenione są kosmetyki, maszyny oraz żywność ze szczególnym naciskiem na owoce. Dzięki promocji oraz odbywanych cyklicznie spotkaniach gospodarczych Polska staje się rozpoznawalną marką, a produkty z niej pochodzące przyciągają wysoką jakością połączoną z niewygórowaną ceną.

Rosnąca sprzedaż na rynki Zatoki Perskiej, to przede wszystkim zasługa polskich przedsiębiorców, którzy coraz odważniej spoglądają na rynki znajdujące się poza Europą. Zasadniczymi barierami wejścia są dla nich różnice kulturowe oraz prawne jakie muszą pokonać, by ich produkt mógł zaistnieć. Podobnie jak w Europie, do wprowadzenia produktu na rynek konieczna jest jego certyfikacja. Uzyskanie stosownych pozwoleń zajmuje (poza Arabią Saudyjską) od kilku miesięcy do nawet 2 lat i wymaga przede wszystkim wykazania się daleko idącym samozaparciem. Dalszą kwestią jest poznanie miejscowej mentalności i dostosowanie do niej reklamy oraz wykazanie daleko idącego zrozumienia dla kultury w jakiej przyszło promować produkt. Z perspektywy polskiej gospodarki istotnym jest to, iż znajdują się pierwsi odważni chcący pokonać nakreśloną wyżej drogę. Dowodzą bowiem, że powstanie rozpoznawalnych w świecie polskich marek jest tylko kwestią czasu oraz sensowności promocji gospodarczej, która od kilku lat ma miejsce. Organizowane cyklicznie misje, wymiany gospodarcze i targi przynoszą efekt w postaci wzajemnej wiedzy co nasze państwo może zaoferować oraz jaki potencjał kryje. Stymulowana przez nie wymiana handlowa wzmacnia i wiąże jej partnerów. Tworzy podstawy do wieloaspektowego rozwoju naszego kraju zarówno na gruncie wymiany towarów, technologii jak i kultury.

Jestem przekonany, iż coraz bardziej przyspieszający wzrost wymiany handlowej miedzy Polską, a krajami Bliskiego Wschodu przyniesie wzajemne korzyści.

Killion Munyama

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x