VIII Grodziska Noc Muzeów w Zakładzie Poprawczym w Grodzisku Wielkopolskim

Już tradycyjnie miejscowi regionaliści dbają, żeby każda kolejna Grodziska Noc Muzeów potrafiła łączyć zabawę z poznawaniem lokalnej historii i tradycji. W zamyśle organizatorów jest przede wszystkim popularyzowanie ciekawych miejsc i obiektów w naszym mieście, które najczęściej sami mieszkańcy znają jedynie z zewnątrz. Nic więc dziwnego, że tegoroczna Noc Muzeów w Zakładzie Poprawczym zgromadziła tłumy uczestników.

Oprócz niesamowicie ciekawej historii obiektu, którą przypominali uczestnikom Dariusz Matuszewski i Andrzej Mańkowski, nie zabrakło również sporej informacji o dniu dzisiejszym instytucji, przytoczonej przez jej dyrektora Konrada Maciejaszka. A było o czym opowiadać! Kiedyś obiekt pełnił funkcje więzienia, w którym wykonywano również wyroki śmierci i który niejednokrotnie zasłynął z wielu spektakularnych ucieczek. Dzisiaj to jeden z wzorcowych Zakładów Poprawczych w Polsce, w którym realizuje się szereg nowatorskich pomysłów, służących także lokalnej społeczności.

Od wielu edycji współorganizatorem imprezy jest także Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Graetz” z naszego miasta. Tym razem nawiązała do historii grodziskiego więzienia z pierwszych lat po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej. Wówczas to w celach obiektu znalazło się wielu członków podziemia niepodległościowego. Te mało znane historie stały się kanwą do tegorocznej inscenizacji – dodajmy gromko nagrodzonej brawami przez oglądających.

Ogromnym powodzeniem cieszyło się zwiedzanie obiektu z celami pensjonariuszy, izbami lekcyjnymi, kaplicą oraz warsztatami zawodowymi. Oprawę muzyczną zapewnił recital gitarzysty Tomasza Górkiewicza zatytułowany „Gitara i Pióro”, podczas którego wykonał własne interpretacje klasycznych utworów do wierszy Juliana Tuwima, Jonasza Kofty i Edwarda Stachury. Uczestniczy imprezy tradycyjnie wrócili do domów wzmocnieni wojskową grochówką i bigosem przygotowanymi przez pracowników i wychowanków Zakładu Poprawczego.

O planach na przyszłoroczną Noc Muzeów organizatorzy wymownie milczą.

Wszystkich zainteresowanych historią Grodziska zapraszamy na nasze strony:

https://www.facebook.com/TowarzystwoMilosnikowZiemiGrodziskiej/

Wybrane dla Ciebie