Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Urodziny pana Antoniego

17 czerwca obchodziliśmy 128. rocznicę urodzin Antoniego Thuma, który do historii naszego miasta przeszedł jako: „legenda przedwojennego Grodziska”.

Chociaż w ostatnim czasie bardzo wiele napisano na jego temat, to jednak cały czas odnajdujemy ciekawe historie z jego barwnego życia. Dużo z nich przechowuje się w zbiorach grodziskiego Muzeum, najczęściej w postaci starych artykułów prasowych, które będziemy systematycznie publikować.

W 1930 roku „Orędownik Grodziski” donosił:

Starożytna studnia na Starym Rynku, z którą łączy się piękna postać św. Bernarda została na polecenie pana dyrektora Thuma , który studnie tę dzierżawi, gruntownie odrestaurowana. Znany na miejscowym terenie mistrz malarski pan Wojciechowski, z właściwym sobie zrozumieniem przy rozwiązywaniu zadań poważniejszych, nadał całości barwną, lecz dyskretną szatę, która z każdego miejsca doskonale odcina się od monotonnej szarzyzny kamienic przy Starym Rynku. Pod adresem rodziców i przechodniów zanosimy prośbę, by pouczali dzieci, że zabytek ten nie jest miejscem odpowiednim do jakiejkolwiek swawoli. Jesteśmy przekonani, że Miejski Urząd Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego wyda pod tym względem odpowiednie przepisy.

Jacek Gawron

Na zdjęciu: Antoni Thum z córką pośród członków orkiestry strażackiej , którą utworzył w 1929 roku

Wszystkich zainteresowanych historią Grodziska Wielkopolskiego zapraszamy na nasze strony: www.facebook.com/TowarzystwoMilosnikowZiemiGrodziskiej/.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24