Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Ujazd: Obchody 150 lecia wybuchu Powstania Styczniowego

Powstanie Styczniowe 1863 – 1864 to zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji, największe polskie powstanie narodowe. Za jego początek przyjmuje się datę 22 stycznia 1863 roku.

Z okazji przypadającej w tym roku 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, Zarząd Powiatu Grodziskiego wspólnie ze Stowarzyszeniem Ziemi Grodziskiej LEADER oraz przy współpracy Samorządu Gminy Kamieniec i Nadleśnictwa Grodzisk; zorganizował uroczyste obchody, związane z tą rocznicą. Inicjatorem uroczystości był Ryszard Wosiński – znawca i miłośnik historii, zwłaszcza tej związanej z lokalnymi wydarzeniami oraz obecny właściciel zabytkowego dworu w Ujeździe, nieopodal którego znajduje się szczególna pamiątka tamtych wydarzeń styczniowych. To ufundowana w 1868 roku przez rodzinę Żółtowskich – ówczesnych właścicieli majątku Ujazd – powstańcza kapliczka, którą odrestaurowano i opatrzono pamiątkowymi płytami z inskrypcjami, poświęconymi bohaterom zrywów niepodległościowych z czasów Wiosny Ludów, Powstania Styczniowego oraz Powstania Wielkopolskiego. Na front kapliczki powróciła replika oryginalnej płyty wotywnej, która wcześniej uległa zniszczeniu.
Plenerowa uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13.00, 24 stycznia br. na terenie kompleksu leśnego (Nadleśnictwo Grodzisk), sąsiadującego ze wspomnianym dworem w miejscowości Ujazd. Podczas uroczystości, zostały odsłonięte przez fundatorów tablice. W związku z rocznicą, ukazała się także specjalna publikacja, poświęcona polskim zrywom niepodległościowym i udziałowi mieszkańców ziemi grodziskiej w tych wydarzeniach. Podczas uroczystości została także zaprezentowana wystawa, poświęcona Powstaniu. Patronat nad obchodami objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

[good-old-gallery id=”3574″]

 

Fot. WZCZ

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24