Uczniowie z „Różowej” o swoich praktykach zawodowych w Hiszpanii.

Uczniowie z „Różowej” o swoich praktykach zawodowych w Hiszpanii. 1

Mija już połowa praktyk zawodowych w Hiszpanii, uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego z Grodziska Wlkp. Uważają oni, że program Erazmus+, projekt „ Bądź lepszy w zawodzie” bardzo pomaga im w rozwijaniu umiejętności potrzebnych dla danego zawodu.

praca grodzisk wlkp

A jak to wygląda w praktyce opisują uczniowie biorący udział w tym programie:

Ewa Korol – Uczęszczam do 3 klasy technikum logistycznego. Obecnie odbywam 3-tygodniowe praktyki w Carrefourze w Ubedzie w Hiszpanii. Mija pierwszy tydzień i jak na razie nauczyłam się sprawdzać czy cena danego towaru jest zgodna z tą, co widnieje w systemie. W dodatku umiem drukować etykiety z cenami. Mimo barier językowych praca jest przyjemna i dobrze się w niej czuję.

Monika Michalska – Jestem uczennicą III klasy technikum ekonomicznego. Odbywam praktykę zawodową w firmie „Geader Andaluz S.L.”, mającej swoją siedzibę w Ubedzie. Przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą instalacji elektrycznych. Do tej pory nauczyłam się wielu czynności związanych z dokumentacją zdarzeń gospodarczych, które mają miejsce w firmie, takich jak kompletowanie dokumentów potrzebnych do procesu zamówienia, segregowanie faktur zakupu i sprzedaży czy odbieranie i rozdysponowanie poczty po różnych oddziałach jednostki.

Klaudia Węgrzyn – Uczęszczam do klasy III technikum ekonomicznego. Swoje umiejętności zdobyte w szkole mogę wykorzystać i rozwijać odbywając praktyki w firmie „Hacienda San Felipe”. Jest to przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją różnego rodzaju oliwy z oliwek. W swojej pracy poznaję system księgowań tej firmy oraz tłumaczę dokumenty księgowe z języka angielskiego na hiszpański.

Katarzyna Szaj – Pracuję w firmie „DITEF Distrelfon S.L.”, która zajmuje się sprzedażą klimatyzacji oraz różnorodną instalacją elektryczną wraz ze sprzętem do wyposażenia łazienek. Pracuję w księgowości i zajmuję się dokumentacją kupna i sprzedaży, segreguję i porządkuję faktury oraz uzupełniam program księgowy. Atmosfera w zakładzie jest bardzo sympatyczna i mimo bariery językowej potrafimy nawiązać kontakt bez przeszkód.

Dominika Stachowska – Uczęszczam do IV klasy technikum organizacji usług gastronomicznych. Obecnie odbywam praktyki w Restauracji La Imprenta w Ubedzie. Uczę się tam gotowania potraw kuchni regionalnej i podaje je w hiszpański sposób. Współpracownicy są bardzo przyjaźni i starają się przekazać mi jak największą wiedzę na temat hiszpańskiej kuchni.

Pawel Maik – Jestem uczniem 3 klasy technikum informatycznego. Odbywam praktyki zawodowe w Hiszpanii w firmie informatycznej Dynamic, która zajmuję się naprawą sprzętu elektronicznego i oferowaniem usług informatycznych. W ciągu pierwszego tygodnia dowiedziałem się wielu przydatnych rzeczy, a także utrwaliłem swoją wiedzę w zakresie informatyki. Głównie zajmuję się naprawą uszkodzonego sprzętu komputerowego. Miałem okazję być u klienta w domu i naprawić jego komputer. Każda umiejętność nabyta w szkole przydaje się w pracy. W moim zakładzie panuje bardzo przyjemna atmosfera, szef jak i współpracownik są bardzo mili i sympatyczni. Potrafią nawet zaprosić mnie na kawę czy śniadanie, przy czym robią to z wielką chęcią. Praktyki w Hiszpanii pokazują mi jak w rzeczywistości wygląda mój zawód i jak funkcjonuje firma od wewnątrz. To jeszcze bardziej nakłania mnie do nauki w tej dziedzinie.

Piotr Mrug – Uczę się w zawodzie technik rolnik. Obecnie odbywam trzytygodniową praktykę w Asociacion Hvertas Los Miradores de Ubeda w Hiszpanii. Jest to gospodarstwo rolne zajmujące się m.in uprawą warzyw w sposób ekologiczny. W tym miejscu zbieram różnorodne warzywa, przygotowuję je do sprzedaży i pomagam w dostarczaniu ich do sklepów. W pracy panuje sympatyczna i miła atmosfera. Praktyka pozwala mi na poznanie systemu uprawy warzyw w sposób ekologiczny w kraju takim, jak Hiszpania, z czym nie miałem wcześniej styczności. Uważam, że praktyka zawodowa w ramach programu Erasmus+ to wyśmienita okazja na poszerzenie swoich praktycznych umiejętności w zawodzie.

Paweł Wojnowiak – Uczę się w 3 klasie technikum informatycznego. Obecnie jestem na praktykach w Ubedzie. Nigdy nie sądziłem, że trafi się taka okazja na poszerzenie moich umiejętności w Hiszpanii. Niesamowite miejsce. Wszystko wydaje się inne niż Polsce. Ludzie są bardzo sympatyczni, pozytywni praktycznie cały czas. Pracuje e firmie informatycznej ElectroInfotmatica. Pierwszego dnia byłem bardzo zestresowany tym czy uda mi się jakoś dogadać z moim szefem. Okazało się że nie było, czego się bać. Rozmawiamy, że sobą trochę po hiszpańsku i trochę po angielsku. Zajmuje się naprawą wszelakich urządzeń elektronicznych. W pierwszym dniu zajmowałem się naprawą laptopa, następnie dostałem do naprawy telefon komórkowy a jeszcze innym razem naprawiłem pilot do telewizora. Nigdy czegoś podobnego nie robiłem, dlatego bardzo się cieszę ze mogę nauczyć się, czegoś nowego.

Maciej Cugier – Chodzę do 3 klasy technikum informatycznego. Obecnie znajduje się na 3 tygodniowych praktykach w Ubedzie. Pracuję w firmie zajmującej się tworzeniem stron internetowych. Atmosfera w pracy jest miła a szef sympatyczny. Pracuje jak normalny pracownik, co pozwala rozwijać moje umiejętności bardzo szybko. W pracy zajmuje się tworzeniem i projektowaniem stron internetowych.

Krystian Łuczak – Uczęszczam do 3 klasy technikum logistycznego. Obecnie odbywam 3-tygodniowe praktyki w Carrefourze w Ubedzie w Hiszpanii. Mija połowa praktyk i jak na razie nauczyłem się sprawdzać czy cena danego towaru jest zgodna z tą, co widnieje w systemie za pomocą terminalu Motorolla, jeśli nie to potem skanuje kod kreskowy do bazy i drukuje brakujące etykiety. Dzięki tej pracy tutaj poszerzam praktyczne wiadomości dotyczące mojego przyszłego zawodu. Ten projekt pomaga mi rozwinąć znajomość języka hiszpańskiego i języka angielskiego. Ludzie, z którymi pracuje są bardzo mili dla mnie, a atmosfera jest pozytywna

Michał Wróbel – Jestem uczniem 3 klasy technikum informatycznego. 3 tygodniowe praktyki zawodowe odbywam w Artifactum w Ubedzie. Zajmuję się projektowaniem i tworzeniem stron internetowych w językach HTML, CSS, JavaScript i PHP oraz w systemach zarządzania treścią(CMS). Mój szef urozmaica czas pracy poprzez puszczanie różnych piosenek. Podoba mi się to, że poszerzam swoje wiadomości z języka angielskiego i hiszpańskiego. Wszyscy są tutaj bardzo mili i przyjemnie spędzam czas.

Agata Walkowiak – Jestem uczennicą 3 klasy technikum o profilu technik organizacji reklamy. Praktykę odbywam w hiszpańskiej firmie Luminos Ruvira. Ludzie tutaj są przemili i zawsze chętni do pomocy. Mimo bariery językowej łatwo się z nimi porozumieć. W pracy przy pomocy oprogramowania Corel Draw zajmuję się projektowaniem: neonów, banderoli, plakatów oraz koszulek. Nauczyłam się również wielu nowych rzeczy. Praktyki w Hiszpanii są dla mnie wspaniałym wyzwaniem i wierzę, że wrócę do domu z ogromnym bagażem doświadczeń.

Marta Witajewska – Uczęszczam do technikum o profilu: organizacja reklamy. Moje praktyki odbywają się w firmie EuroMind, która jest pośrednikiem pomiędzy szkołami i przedsiębiorstwami, i organizuje wymiany Erasmus +. W pracy zajmuję się prowadzeniem strony internetowej EuroMind oraz pracuję w programie graficznym Corel Draw, gdzie projektuję reklamy do gazet. W czasie pracy najczęściej posługuję się językiem angielskim, ale z każdym dniem poznaję coraz więcej wyrażeń i zwrotów po hiszpańsku, i gdy to możliwe, staram się komunikować właśnie w tym języku. Jestem bardzo zadowolona zarówno z mojego miejsca pracy, jak i panującej podczas całego pobytu atmosfery. Z całą pewnością odwiedzę ten kraj jeszcze raz!

Martyna Mueller – Jestem w 3 klasie technikum o profilu organizacja reklamy i to właśnie z marketingiem planuję związać swoją przyszłość. Biorę udział w projekcie Erasmus+, dzięki któremu mam szansę zwiedzić kraj, jakim jest Hiszpania, poznać inną kulturę a co najważniejsze sprawdzić się w swoim przyszłym zawodzie. Odbywam praktyki w Baezie w firmie Grupo M&T Impresores, gdzie tworzę plakaty reklamowe. Jestem szczęśliwa, że mam okazję zdobyć zarówno doświadczenie w pracy jak i poznać wiele nowych, interesujących mnie rzeczy. Mimo wyznaczonych obowiązków codziennie wraz z grupą mamy mnóstwo zabawy, co sprawia, że wyjazd jest naprawdę atrakcyjny.

Pamela Maluśka – uczęszczam do 3 klasy technikum logistycznego. Obecnie odbywam 3-tygodniowe praktyki w Carrefourze w Ubedzie w Hiszpanii. Nauczyłam się sprawdzać czy cena danego towaru jest zgodna z tą, co widnieje w systemie. W dodatku umiem drukować etykiety z cenami. Mimo barier językowych, dogaduję się z przełożonymi, praca jest przyjemna i dobrze się w niej czuję.

Amelia Giełdoń – Jestem uczennicą technikum o profilu organizacji reklamy. Odbywam praktyki Hacienda San Felipe. Podczas pracy tłumaczę teksty o firmie ich produktach z języka angielskiego na polski. Projektuję również ulotki i katalogi, które później zostaną wykorzystane w celu promocji oliwy w Polsce. Podczas praktyk poznałam nowe programy graficzne i pracowałam na tablecie graficznym.

Opracowała W. Złotowska Czekała

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x