Uczniowe wracają do szkół po 18 dniach strajku szkolnego [video]

            W okolicach grodziskiego „zagłębia” szkolnego już po godzinie siódmej był większy ruch niż przez ostatnie dni. Na rondzie i parkingu przedszkola im. Krasnala Hałabały tradycyjny „kocioł”.

Postój dla rowerów SP nr 1 zapełnił się uczniowskimi rowerami, a na ul. Parkową  wrócili szkolni palacze. W szkole nr 4 pierwsi uczniowe zaczęli zajęcia już o godz. 7.00. Na szkołach cały czas wiszą związkowe flagi, gdyż strajk formalnie jest zawieszony, a nie zakończony.

Tak wyglądał Grodzisk, tuż przed zajęciami szkolnymi, w pierwszym dniu zajęć po 18 dniowym strajku szkolnym. Była to największa akcja protestu społecznego od 26 lat. W 1993 roku strajk szkolny spowodował, że matury odbyły się miesiąc później.

Obawiam się, czy zdążymy program przerobić. Niektórzy nauczyciele lecą z programem, a teraz po strajku… – przedstawił swoje zdanie Adrian, uczeń SP nr 2.

Jako jedyny z grupki młodzieży ma odwagę powiedzieć o swoich obawach.

W podobnym duchu wypowiadają się cztery sympatyczne dziewczyny, uczennice grodziskiego LO i ZST. Choć w całej tej sprawie widzą światełko w tunelu, gdyż przez te dwa dni „ można poprawić oceny” – kwitują uśmiechem.

            Natomiast Filip, Zuzia i Łucja mówią, że są zdezorientowani całą sytuacją i „ nie bardzo” chcą wracać do gimnazjalnej ławki. No cóż, należy wysnuć wniosek, że do nieplanowanych wakacji można się szybko przyzwyczaić.

            Miłosz, uczeń szkoły zawodowej, jest w sumie zadowolony z powrotu do szkoły, bo przez strajk czuje się „zmęczonym”. Nie siedział w domu, gdyż przez ten czas miał praktyki zawodowe.

Całkowicie innego zdania jest uczeń SP nr 1, który pytany o powrót do szkoły po strajkowych wakacjach, rzuca –  „nie cieszę się” – i biegiem dopada kolegę.

            Zdania uczniów są podzielone, ze wskazaniem na niechęć do powrotu, co pośród młodzieży jest zrozumiałe.

A rodzice?

Wreszcie można odetchnąć – podsłuchaliśmy słowa rodzica, wypowiedziane do przytakującej znajomej, prowadzących dzieci do przedszkola.

A2M

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *