Tydzień Bibliotek w grodziskiej Bibliotece Publicznej

Tegoroczny Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Z tej okazji grodziska Biblioteka Publiczna zaproponowała swym użytkownikom interesujący program. W poniedziałek, 9 maja zaprosiła młodzież na koncert zatytułowany „Gitara i Pióro”. Autorem i wykonawcą koncertu był Tomasz Górkiewicz – wokalista, muzyk, gitarzysta i kompozytor, autor różnych programów edukacyjnych, artystycznych i rozrywkowych. Artysta w niezwykle żywiołowym stylu zaprezentował rockowe i bluesowe interpretacje wierszy znanych poetów m in. Juliana Tuwima, Edwarda Stachury, Jonasza Kofty.

W środę, 11 maja odbył się wyjątkowy spektakl dla dzieci. Poznański Teatr Fuzja zaprezentował spektakl z uwielbianym przez najmłodszych bohaterem Elmerem – Słoniem w kratkę. Elmer to ulubieniec dzieci na całym świecie. Podczas dwóch przedstawień, ponad 300 dzieci zebranych na widowni śledziło przygody Elmera, który podczas swych karkołomnych przygód w kolorowej dżungli udowadniał, że inność nie jest zła a każdy z nas różni się od pozostałych i jest to dobre i wyjątkowe. Dzieci śmiały się do rozpuku z perypetii swego bohatera i nagrodziły aktorów gorącymi brawami.

W czwartek, 12 maja gościem Biblioteki był Dariusz Rekosz – autor popularnych książek przygodowych i sensacyjnych. Z wykształcenia informatyk, z wyboru pisarz i animator kultury. Jego przygoda z literaturą zaczęła się w 2005 roku, Dziś ma już na swoim koncie kilkanaście wydanych pozycji. Jest również autorem cyklu słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży pod wspólnym tytułem „Detektywów para – Jacek i Barbara”. Tematem czwartkowego spotkania była „Magia słowa”. Autor zadał publiczności szereg zaskakujących pytań, m.in.: Czy używanie wulgaryzmów jest modne ?; o ile skraca życie wypalony papieros ?; co ma wspólnego woda z liczbą Pi ?; czy Kosma, Jarema i Barnaba to imiona żeńskie czy męskie ?; jakie jest prawdopodobieństwo trafienia szóstki w „totka”?; czym jest liczba, a czym cyfra ?; jak odjąć od dwudziestu dwadzieścia dwa, żeby otrzymać liczbę 88 ?; Odpowiedzi okazały się dla słuchaczy dużym zaskoczeniem. Następnie autor omówił swój dorobek literacki, który ubogacił krótkimi prezentacjami i filmami. Na zakończenie spotkania chętni mogli zakupić książki autora.

Przez cały tydzień w Oddziale dla dzieci odbywały się „Spotkania z Elmerem”, podczas których dzieci poznawały przygody swego ulubieńca. W czytelni przeprowadzono cykl zajęć bibliotecznych dla uczniów Gimnazjum p t. „Nasza Mała Grodziska Ojczyzna w źródłach informacyjnych”.

Wybrane dla Ciebie