Twój e-PIT — jak go złożyć?

Już w piątek 15 lutego startuje nowa usługa resortu finansów – “Twój e-PIT”. Od tego dnia aż do końca kwietnia pod adresem podatki.gov.pl każdy będzie mógł znaleźć swoje deklaracje podatkowe, wstępnie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową.

Poniżej prezentujemy krótki poradnik jak skorzystać z w/w usługi:

 1. W serwisie podatki.gov.pl  wybierz Twój e-PIT
 2. Uwierzytelnij się: wpisz swoje dane: kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017, kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018, PESEL (albo: NIP i datę urodzenia), lub użyj profilu zaufanego
 3. Sprawdź swoje dane.
 4. Teraz możesz, jeśli nie rozliczasz się indywidualnie, zmienić sposób rozliczenia na:

— wspólne z małżonkiem

— jako osoba samotnie wychowująca dzieci

 • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1% podatku
  • zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę
  • dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
  • odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę
  • nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia Twoje rozliczenie zostanie uznane za złożone
 • Zaakceptuj i wyślij zeznanie
 • Teraz możesz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).


Ponadto należy pamiętać, iż:

Do skorzystania z usługi “Twój e-PIT” wystarczy jedynie dostęp do internetu i dowolna przeglądarka. Nie jest potrzebne specjalne oprogramowanie.

Jeśli skorzystamy z usługi “Twój e-PIT”, zwrot nadpłaconego podatku pojawi się na naszym koncie w ciągu 45 dni. To spora różnica, a dla niektórych istotna zachęta, bo w pozostałych przypadkach maksymalny termin na taki zwrot wynosi trzy miesiące.

Nie zmieni się termin na złożenie zeznania. Bez względu na to, jaką formę rozliczenia wybierzemy – papierową, elektroniczną lub wypełniony przez fiskusa “Twój e-PIT” – urzędnicy będą czekali na nasze zeznania podatkowe tradycyjnie do końca kwietnia.

Więcej informacji na https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/


CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *