Trzeci festyn przy wiatraku

Trzeci festyn przy wiatraku 1

W minioną niedzielę 28 czerwca, po raz trzeci mieszkańcy Grodziska Wielkopolskiego i okolic bawili się wspólnie podczas „Festynu przy Wiatraku”.
Jak co roku, dla wszystkich chętnych do wspólnej zabawy Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim przy współpracy z Centrum Kultury RONDO przygotowali wiele atrakcji.
Tuż po godzinie 15.00, po oficjalnym otwarciu festynu, którego dokonał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański życząc mieszkańcom wielu niezapomnianych wrażeń, na scenie zaprezentowały się przedszkolaki z Przedszkola Gminnego. Maluchy śpiewem, tańcem i wierszami przybliżyły wszystkim tradycje i obrzędy związane z Nocą Kupały. Za swój występ dzieci otrzymały gromkie brawa oraz słodkości.
Równie długie i gromkie brawa otrzymała za swój występ grupa Lajkoniki Zespołu Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk.
W czasie, gdy na scenie pojawił się kabaret „Wiaruchna” z Urbanowa, najmłodsi mogli skorzystać z przygotowanych dla nich konkursów toczenia kapusty, skoków w workach, rzutu beretem czy toczenia balotów, biegu z piłeczką na łyżeczce. Chętnych nie brakowało również do udziału w warsztatach rękodzieła ludowego, garncarstwa czy warsztatach wikliniarskich.
Jak się okazało podczas festynu, nasze dzieci całkiem nieźle radzą sobie z poznańską gwarą i bardzo szybko odgadywały gwarowe określenia przedmiotów, części ciała czy czynności. Z minuty na minutę na terenie Centrum Ekologiczno – Edukacyjnego „Pod chmurką” robiło się też bardziej kolorowo, a to za sprawą pomalowanych buziek najmłodszych uczestników festynu. Zarówno dzieci jak i dorośli chętnie próbowali swoich sił w dojeniu krowy.
Długa kolejka ustawiała się przed wiatrakiem który tego dnia dostępny był dla zwiedzających. Historię wiatraków wietrznych oraz młynarstwa przybliżał chętnym Jarosław Jankowski kustosz Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Przy stoisku Muzeum wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursach  związanych z tradycjami młynarskimi.
Na stoisku Gminnego Centrum Informacji każdy mógł poznać historię miasta oraz nabyć pamiątki związane z Grodziskiem, Wielkopolskim.
Po raz trzeci, podczas festynu nie zawiodły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Grodzisk Wielkopolski, które przygotowały mnóstwo dań regionalnych. Każdy z obecnych mógł spróbować kapuśniaku z kwaśnej kapusty, szarych kluch, pierogów, kaszanki, różnego rodzaju ciast  i wielu innych potraw tradycyjnej, wielkopolskiej wsi.
Niedzielny festyn zakończył występ Poznańskiej Kapeli Biesiadnej.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i obsługę niedzielnego spotkania przy wiatraku, a mieszkańcom i gościom za liczny udział w imprezie.

UM Grodzisk Wlkp.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x