Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Tradycja Grodziskiego Piwobrania

Przed nami kolejna edycja Piwobrania. Do dobra okazja do przypomnienia tradycji plenerowych świąt miasta.

Grodziskie Piwobranie – tak nazywało się święto miasta, które organizowane było w Grodzisku od 1976 roku przez kolejnych 26 lat.

W czasach końca „epoki Gierka” Grodzisk na jeden weekend stawał się kolorowy. Ta wyjątkowa impreza przyciągała wtedy smakoszy legendarnego piwa grodziskiego oraz miłośników pamiątek związanych z browarnictwem.

Sami mieszkańcy poprzez udział w żakinadzie, licznych konkursach, zawodach, zabawach, koncertach, popijając piwo lane prosto z ogromnej beczki na grodziskim rynku celebrowali niepowtarzalność warzonego w Grodzisku Wielkopolskim złotego trunku i wspaniałą atmosferę. Dla branżowych specjalistów organizowano seminaria piwowarskie, konkursy i wystawy. Podczas Grodziskiego Piwobrania swoje początki miała Międzynarodowa Giełda Birofiliów, która przetrwała do dnia dzisiejszego.

W połowie lat osiemdziesiątych, kiedy władze wydały aktywną walkę z alkoholizmem nazwę święta na kilka lat zmieniono – na „Dni Grodziska”. Później, kiedy zamierała produkcja „Grodzisza” w końcu lat dziewięćdziesiątych znów pojawiły się „Dni Grodziska”.

W 2003 roku „świecka tradycja” ustąpiła miejsca „święconej”. Dni miasta zaczęto organizować w czerwcowy weekend w którym przypadało święto Najświętszego Serca Jezusowego. Stało się tak z powodu poświęcenia miasta Sercu Jezusowemu w roku jego 700 –lecia. Następnie w końcu pierwszej dekady XXI w. wraz z pomysłem, organizacji Półmaratonu „Słowaka”, zniknęły Dni Grodziska, a pojawiła się „Grodziska Noc Gwiazd”- jednodniowa impreza w trakcie której koncertował „topowy” zespól lub wykonawca, między innymi „KOMBI”.

O powrót tradycji „Piwobrania” zabiegały wtedy różne grodziskie środowiska. Pod naciskiem regionalnej  prasy, szczególnie pana redaktora Krzysztofa Figaszewskiego  i naszego Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej, przy okazji wznowienia  produkcji piwa w Grodzisku,  nastąpiła reaktywacja Piwobrania.

Dni miasta może obchodzić każda miejscowość z prawami miejskimi. „Piwobranie” to impreza kojarzona tylko z Grodziskiem. Dla przypomnienia atmosfery dawnych świąt miasta proponujemy kilka unikatowych zdjęć z 1976 r. – z pierwszego grodziskiego Piwobrania.

Sebastian Skrzypczak, artykuł opublikowany po raz pierwszy w lipcu 2018 r.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24