To nie jest deklaracja polityczna. Burmistrz odpowiada radnemu.

To nie jest deklaracja polityczna. Burmistrz odpowiada radnemu. 1

„Z moich ust nigdy nie padło nawoływanie do bojkotu. Nie mam zamiaru bojkotować wyborów. Tak jak wielu Polaków uważam udział w wyborach za obywatelską konieczność.”

-podkreślił Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej

praca grodzisk wlkp

Wcześniej radny Dariusz Matuszewski, nawiązując do oświadczenia burmistrza w sprawie niewydania danych osobowych mieszkańców Poczcie Polskiej [tutaj treść], zadał pytanie sugerujące, że „samorząd grodziski przyłącza się do ewentualnego bojkotu wyborów”. W dalszej części radny mówił o „restrykcjach”, jakie mogą dotknąć miasto i mieszkańców w związku z ewentualnym bojkotem wyborów. „Wiemy, że samorząd grodziski korzysta z szerokich subwencji np. oświatowych, dotacji… Takie obawy części mieszkańców Grodziska w tym temacie się pojawiły” –mówił radny

Burmistrz uważa bojkot wyborów za najgorsze możliwe rozwiązanie. W ten sposób obywatel pozbawia się praktycznie jedynej szansy wpływania na życie polityczne naszego kraju

-wyjaśnił Piotr Hojan

Nie namawiam do bojkotu. Odwrotnie. Uważam, że jeśli do wyborów dojdzie powinniśmy mimo wszystko oddać swoje głosy. Natomiast nie do końca jest wyjaśniona kwestia jak te wybory mają wyglądać. I tu się kończy polityka, a zaczyna prawo. Proszę tych działań, które my podejmujemy, mojego oświadczenia, nie traktować, jako deklaracji politycznej, tylko jako wystąpienie człowieka, na którego barkach leży obowiązek przestrzegania prawa. Jeśli chodzi o dane osobowe to rządzą się one troszkę innymi prawami i jeśli chodzi o ich udostępnianie bardzo istotny jest cel i zakres przetwarzania tych danych. Strona, która występuje o udostępnienie tych danych musi wytłumaczyć, w jakim celu chce je pozyskać.

-mówił burmistrz

Cel ten powinien być usprawiedliwiony przepisami prawa, aby dane mogły zostać udzielone. W przeciwnym wypadku takich danych się nie udziela – tłumaczył

Osoby i instytucje, które w nieuprawniony sposób udostępniają dane osobowe muszą się liczyć z restrykcjami prawnymi. Na dziś głosowanie korespondencyjne, które miałoby się odbyć w wyborach przewidzianych na 10 maja nie jest jeszcze uregulowane ustawą. Ustawa ta, która nie weszła jeszcze w życie przewiduje, że wyborów nie będzie prowadziła Państwowa Komisja Wyborcza, tylko przedsiębiorstwo państwowe Poczta Polska. Ustawa znajduje się obecnie w Senacie. Na dzień 23 kwietnia, gdy Poczta Polska wystąpiła po raz pierwszy o te dane bardzo wątpliwe jest to czy miała do tego prawo. Cel, do którego chciała użyć danych nie został jeszcze w prawie usankcjonowany.

Sytuacja prawna organizowanych wyborów na dziś wygląda tak, że 10 maja powinno się odbyć tradycyjne głosowanie przy urnach, co ciekawe – w obecnej sytuacji prawnej głosowanie korespondencyjne jest w ogóle niemożliwe, bo wykluczyła je ustawa tzw. „tarczy kryzysowej” 2.0.

Burmistrz nie uważa, aby organizowanie wyborów w jakiejkolwiek formie, w czasie epidemii było „dobrym pomysłem”. Bezpieczeństwo zdrowotne jest najważniejsze.

-przekazał burmistrz w trakcie sesji

Michał Szała, fot. UM Grodzisk Wlkp.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Michał Szała

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Konferencja Episkopatu Polski
Konferencja Episkopatu Polski
4 miesięcy temu

Słowo Rady Stałej
Konferencji Episkopatu Polski
„Pokój tobie, Polsko!” (św. Jan Paweł II, 1983)

W pełnym niepokoju czasie epidemii, a także w sytuacji napięcia związanego z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi, pragniemy zaapelować o odpowiedzialność za dobro wspólne, jakim jest Polska.

1. Cały świat, w tym także nasza Ojczyzna, przeżywa obecnie dramatyczny, pełen udręki czas, wywołany przez pandemię. W tej nadzwyczajnej sytuacji najważniejsza jest troska o każdego człowieka, o jego zdrowie i życie, poczynając od osób najbardziej poszkodowanych, zarażonych, przeżywających kwarantannę, ogarniętych lękiem o przyszłość swoją i swoich najbliższych.

Z wdzięcznością myślimy o naszych braciach i siostrach, którzy niosą pomoc osobom chorym: lekarzach, pielęgniarkach, służbie zdrowia, służbach dostarczających leki, środki dezynfekcyjne i żywność, wolontariuszach oraz tych wszystkich, którzy ofiarnie służą, abyśmy w atmosferze solidarności pokonali to bolesne doświadczenie. W tym gronie zasługującym na najwyższe wyrazy podziękowania znajdują się także osoby duchowne i zakonne oraz pracownicy Caritas.

Doceniamy dotychczasowe zaangażowanie władz państwowych i samorządowych. Życzymy odpowiedzialnym za rządy naszym państwem, aby potrafili opracować i wdrożyć najodpowiedniejsze mechanizmy w celu rychłego pokonania epidemii. Przypominamy, że racją istnienia każdej władzy jest troska o dobro wspólne, które obejmuje „całokształt takich warunków życia społecznego, w jakich ludzie mogą pełniej i szybciej osiągnąć swą własną doskonałość” (Jan XXIII, Mater et Magistra, 65).

2. Na sytuację pandemicznego zagrożenia zdrowia i życia ludzi nakłada się u nas przewidywany termin wyborów prezydenckich. Ze względu na „słuszną autonomię porządku demokratycznego” (Centesimus Annus, 47) Kościół nie ma mandatu, by uczestniczyć w czysto politycznych sporach na temat formy, czy terminu wyborów, a tym bardziej, by opowiadać się za tym lub innym rozwiązaniem. Misją Kościoła w takiej sytuacji jest jednak zawsze, pełne życzliwości, przypominanie o szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na uczestnikach życia politycznego.

Apelujemy zatem do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne naszej Ojczyzny, zarówno do ludzi sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko, dotyczące wyborów prezydenckich. Zachęcamy, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów. Prosimy, aby kierując się najlepszą wolą, w swoich działaniach szukali dobra wspólnego, którego wyrazem jest dziś zarówno życie, zdrowie oraz społeczny byt Polaków, jak i szerokie społeczne zaufanie do wspólnie wypracowanych przez lata procedur wyborczych demokratycznego państwa. W tej trudnej sytuacji, jaką przeżywamy,powinniśmy dbać o kultywowanie dojrzałej demokracji, ochronę państwa prawa, budowanie – mimo różnic – kultury solidarności, także w sferze polityki.

W procesie dokonywania odpowiedzialnego wyboru kandydata na urząd prezydenta należy wziąć pod uwagę w szczególny sposób prawość moralną, miłość Ojczyzny i traktowanie władzy jako służby, kompetencje w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego, wyrazistą tożsamość, postawę dialogu i umiejętność współpracy, zdolność do roztropnego rozwiązywania konfliktów, merytoryczne przygotowanie i wiedzę, a także szacunek dla zasad demokracji, kierowanie się fundamentalnymi zasadami etycznymi, poszanowanie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarancję dla prawnej definicji małżeństwa jako trwałego związku mężczyzny i kobiety, promocję polityki rodzinnej oraz gwarancje dla rodziców w zakresie prawa do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawaną wiarą i wartościami.

3. Będąc ludźmi wiary, jesteśmy przekonani, że nie wszystko w życiu zależy od geniuszu człowieka. Wierzymy przecież w Boga i w Jego opatrznościowe czuwanie nad każdym człowiekiem, nad ludzkością i światem, dlatego przypominamy o wielkiej roli jedności człowieka z Bogiem oraz o mocy modlitwy.

Wyrażamy wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za Jego List do wszystkich wiernych na maj 2020 roku. Wraz z Papieżem zachęcamy do odmawiania Różańca Świętego, szczególnie w środowisku rodzinnym. Zgodnie z polskim zwyczajem zachęcamy do pielęgnowania nabożeństw majowych. Módlmy się za wstawiennictwem Maryi, Królowej Polski o opiekę nad nami i pomoc w pokonaniu pandemii. Czyńmy to z głęboką wiarą i nadzieją, że nasza Matka i Królowa, która wyprowadziła nas z wielu narodowych nieszczęść i tym razem okaże się nam Nieustającą Pomocą i Wspomożycielką.

Byłoby też rzeczą pożyteczną, aby w pierwszym dniu maja – który przypada w piątek – odstąpić od praktyki coraz częściej udzielanej dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Bardziej właściwym byłoby uczynić ten dzień dniem pokuty i postu w intencji zachowania miejsc pracy dla naszych rodaków.

W trudnym czasie epidemii, 3 maja br. na Jasnej Górze będzie miało miejsce zawierzenie naszej Ojczyzny Matce Bożej Królowej Polski, którego dokona Przewodniczący Konferencji Episkopatu Arcybiskup Stanisław Gądecki.

„O Maryjo, Pocieszycielko strapionych, weź w ramiona wszystkie swoje niespokojne dzieci i wyproś, aby Bóg zadziałał Swoją wszechmocną ręką i uwolnił nas od tej straszliwej epidemii, żeby życie mogło powrócić do normalnego biegu w spokoju. Zawierzamy się Tobie, która jaśniejesz na naszej drodze jako znak zbawienia i nadziei, o łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo!” (Papież Franciszek).

Zachęcamy wszystkich, którym leży na sercu dobro Ojczyzny, do gorliwej modlitwy w rodzinach i parafiach. Prosimy Boga, aby spełniło się życzenia świętego Jana Pawła II – Pokój Tobie, Polsko!

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 27 kwietnia 2020 roku

Oli
Oli
4 miesięcy temu

Czyli radny broni prawa do bezprawia. Komuna wróciła.

g05c
g05c
4 miesięcy temu

Też jestem zdania, że to moja powinność, ale kładąc na szali z jednej strony zdrowie i życie, a z drugiej tę powinność-wybieram zdrowie i życie. Niestety partia rządząca, która ma w swoim ręku wszystkie instrumenty, aby to zmienić – stawia mnie przed takim właśnie wyborem, odbierając obywatelskie prawa i gwałcąc normy demokracji.

Mt.2.32
Mt.2.32
4 miesięcy temu

O Maryjo uwolnij nas od nienawiści i pogardy jakiej doświadczamy od rządzących. Oświeć biskupów, którzy władzę i mamonę poświęcili dla rządów bezprawia.

4
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x