Teodor Strugała- Naczelnik OSP w Grodzisku Wielkopolskim

Teodor Strugała- Naczelnik OSP w Grodzisku Wielkopolskim 1

Teodor Strugała (1910 – 1997) – w ramach  zaduszek wspominamy zmarłego przed 20 laty wieloletniego naczelnika grodziskiej Ochotniczej Straży Pożarnej Teodora Strugałę.

Do dzisiaj zapewne wielu grodziszczan pamięta starszego pana w strażackim mundurze, w charakterystycznych okularach, kroczącego z grodziskiego pałacu w parku w kierunku nieistniejącej dzisiaj remizy strażackiej. Zlokalizowana była ona w miejscu dzisiejszego KRUS – u.

Strażak Teodor Strugała brał udział w akcji gaszenia wielu „słynnych” pożarów w okolicy. Gasił m.in. ostatnie domy podcieniowe na Starym Rynku w Grodzisku i Rakoniewicach /1934,1927/, kościół ewangelicki w Buku /1956/, magazyny Grodziskiej Spółdzielni Pracy im. K. Świerczewskiego na ul. Rakoniewickiej /1970/, poznańską fabrykę opon Stomil /1972/, a także ratował zabytkowy pałac w Cykowie /1979/.

Teodor Strugała urodził się w 1910 r., jak wielu grodziszczan w tamtym czasie, w przemysłowej niemieckiej Westfalii. Po 1918 r. rodzina wróciła do Grodziska. Zaraz po ukończeniu szkoły powszechnej rozpoczął pracę w hurtowni kolonialnej Braci Wielochów. Od roku 1927 bohater wspomnień uczył się zawodu ślusarza w warsztacie Franciszka Cygańskiego. Następnie jako dyplomowany czeladnik pracował w uznanych grodziskich firmach: grodziskich browarach pod wodzą Antoniego Thuma oraz słynnym w okolicy zakładzie ślusarskim Jana Puscha.

W czasie wojny bierze ślub z Haliną Kozak, z którą potem miał sześcioro dzieci, jednocześnie służąc pod przymusem w okupacyjnej ochotniczej straży pożarnej. Od 1950 aż do emerytury pracował w upaństwowionym grodziskim browarze. Będąc od 1927 r. harcerzem strażakiem w 1930 roku zostaje przyjęty w szeregi grodziskiej OSP, gdzie pełnił służbę gospodarza remizy, mechanika, strażaka. W 1960 roku w dowód zaufania zostaje wybrany naczelnikiem grodziskiej OSP. Pełni tę funkcję nieprzerwanie przez 26 lat aż do osobistej rezygnacji. Swoją czynną przygodę z strażakami ochotnikami kończy w 1990 r. rezygnując z zasiadania w grodziskim zarządzie OSP. W dowód uznania za swoją działalność T. Strugała zostaje odznaczony m. in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 5 kwietnia 1992 r. otrzymał godność Członka Honorowego Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. Z okresem działalności T. Strugały wiążą się najlepsze lata działalności grodziskich strażaków ochotników i odrodzenie sławy strażackiej orkiestry dętej. Już przed wojną do grodziskiej OSP należeli najwybitniejsi mieszkańcy miasta m.in. : A. Thum, L. Majkowski, H. Walda, W. Stahr. W systemie komunistycznym OSP jako jedna z nielicznych organizacji społecznych pozwalała skupiać autentycznych społeczników bez przymusu komunistycznej ideologii, mając duże społeczne zaufanie w lokalnym środowisku. Do OSP należały całe rodziny, a dla wielu była to autentyczna rodzinna tradycja: np. rodziny Jankowskich, Otto, Strugałów, Cieślików, Małeckich, rodzina Trzciołków, Jędrzejczaków. Zaufaniem braci strażackiej oraz mieszkańców miasta cieszył się też naczelnik Teodor Strugała, który zmarł 16 kwietnia 1997 roku i został pochowany z honorami na grodziskim cmentarzu parafialnym.

Teodor Strugała- Naczelnik OSP w Grodzisku Wielkopolskim 2Andrzej M. Mańkowski

Wszystkich zainteresowanych historią Grodziska Wielkopolskiego zapraszamy na nasze strony: www.facebook.com/TowarzystwoMilosnikowZiemiGrodziskiej/.

 

 

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x