Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Szpital jest w sieci, ale wciąż nic nie wiadomo na temat finansowania

Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił 27.06.2017r. wykaz świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na terenie województwa wielkopolskiego.

Z 54 wielkopolskich placówek, które podlegały kwalifikacji na podstawie przepisów, do sieci weszło 50, w tym Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim.

Wiemy na dzień dzisiejszy, że jesteśmy w sieci szpitali. To powinno nam dawać poczucie bezpieczeństwa, natomiast nikt nie wie jak będzie wyglądało finansowanie budżetowe, jakiej wielkości będą to przychody.
Mówi się, że 70 % tego budżetu będzie przeznaczone na szpitale znajdujące się w sieci. To są procenty, a my nie znamy konkretnych wartości liczbowych[…]
Byliśmy na spotkaniu z ministrem Radziwiłłem, który nakreślał jak to będzie wyglądać, że mamy leczyć wszystkich, nie mamy patrzeć czy ubezpieczony, czy nieubezpieczony, ale jakie będą wartości kontraktu – tego nie wiemy.

– mówiła dyrektor grodziskiego SP ZOZ Barbara Rożyńska – Szumska podczas ostatniej komisji zdrowia Rady Powiatu.

Przed szpitalem stoją poważne wyzwania. Wkrótce pracownicy z mocy prawa będą musieli otrzymać podwyżki, a nie ma jeszcze zapewnionych źródeł ich finansowania. Sytuacji nie poprawia także bieżąca kondycja finansowa SP ZOZ, który w ubiegłym roku przyniósł ponad 900 tys. zł straty. Tutaj wpływ miały duże inwestycje dostosowujące szpital do wymaganych standardów. Rozbudowana placówka to także wzrost kosztów bieżących utrzymania.  Jak by tego było mało dochodzi jeszcze problem zapłaty za pracownię kardiologii inwazyjnej.

NIK: umowę zawarto pomimo negatywnego stanowiska NFZ. Teraz szpital ma zapłacić 1,6 mln.

Z jednej strony jest nadzieja, bo szpital będąc w sieci ma zapewniony jakiś, na razie nie wiadomo jaki, stały poziom finansowania na najbliższe lata, z drugiej strony trzeba się raczej pogodzić z myślą, że te lata to niestety kolejne “chude lata”. W tej chwili prawie dwieście osób zatrudnionych w szpitalu żyje w niepewności. Dla każdego jest to bardzo niekomfortowy stan, a szczególnie dla ludzi, których misją jest niesienie pomocy chorym.

https://nowinylokalne.pl/polskiej-sluzbie-zdrowia-brakuje-3-5-mld-zl/

MSz

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24