“Szlachetna Paczka” By święta były piękne dla wszystkich.

W tym roku blisko pięćdziesiąt rodzin z terenu Powiatu Grodziskiego otrzyma „Szlachetną Paczkę”. Historia akcji, która dziś obejmuje całą Polskę zaczęła się 18 lat temu od lokalnej inicjatywy w Krakowie.

Idea organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna pomocy streszcza się w jej nazwie, a dokładnie przymiotniku „szlachetna”. To słowo zawiera w sobie mnóstwo treści i dobrze oddaje to, co właśnie się dzieje.

Wokół nas żyją ludzie, którzy często nie potrafią lub nie chcą wołać o pomoc, a znajdują się w trudnej życiowej sytuacji. Z pomocą przychodzi im „Szlachetna Paczka”.

W ten weekend do magazynu „ Szlachetnej Paczki”, znajdującego się w grodziskim CK Rondo trafiają paczki przygotowane przez darczyńców. Stąd zawiezione zostaną do rodzin, które tej pomocy potrzebują. Cała ta logistyka odbywa się dzięki pomocy niezliczonej liczby ludzi.

Wszystko jest możliwe jednak dzięki grupie około trzydziestu wolontariuszy. To, co ich łączy, to chęć niesienia pomocy potrzebującym. Wkładają w to całe swoje serce i umiejętności. Jest to odpowiedzialne zadanie. Nie każdy jest w stanie mu podołać. Wolontariusze odpowiadają za znalezienie potrzebujących rodzin, opowiedzenie ich trudnych historii. To dzięki nim paczki trafiają od darczyńców do obdarowanych.

Wokół „Szlachetnej Paczki” dzieje się mnóstwo dobra. Sam akt przekazania pomocy materialnej wyzwala skutki, których ani darczyńcy, ani obdarowani, ani wolontariusze często się nie spodziewają.

Wręczenie paczki to impuls do zmian, a zmiany te nie ograniczają się wyłącznie do obdarowanych.

Znane są przypadki, gdy obdarowani zostają wolontariuszami. Bywa, że darczyńcy po udzieleniu jednorazowej pomocy pragną dalej pomagać obdarowanym.

Dlaczego pomagają, co im daje „Szlachetna Paczka”? Powodów jest zapewne tyle, ilu wolontariuszy, ale znajdujemy w ich historiach wiele wspólnego.

Dzięki Szlachetnej Paczce zaczęłam doceniać to co mam. Spotykam się z opiniami, że wolontariat w którym biorę udział nie przynosi mi żadnych korzyści. Nie zgodzę się z tym, ponieważ czerpię olbrzymią ilość satysfakcji, radości z tego powodu, że mogę pomóc osobom, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, którzy ponadto potrafią tę pomoc docenić. Samo słowo “dziękuję” jest dla mnie największą nagrodą. 

-mówi Hania

W Szlachetnej Paczce można się wiele nauczyć. Kontakt z osobą potrzebującą uczy mnie pokory, staję się bardziej empatyczna i wrażliwa na potrzeby innych. Dzięki Szlachetnej Paczce mam też poczucie sprawczości, że moje zaangażowanie przekłada się na poprawę sytuacji bytowej osób, którym pomagamy. Co najważniejsze jednak, przekazujemy rodzinie  sporą dawkę pozytywnej energii, uświadamiając im, że komuś na nich zależy i są dla kogoś ważni.

-podkreśla Ania

Najbardziej imponują mi darczyńcy. Ich zaangażowanie i bezinteresowność niesiona wobec zupełnie obcych osób. Często historie, które nam przedstawiają są równie poruszające jak te, dotyczące rodzin, które obejmujemy pomocą w ramach akcji “Szlachetna Paczka”. Zdumiewające jest również to, że w pomoc dla jednej rodziny zaangażowanych jest często nawet kilkadziesiąt osób. 

-zauważa Olga

Klimat, panujący w trakcie Finału jest niesamowity. Wielokrotnie słyszę, szczególnie od starszych ludzi, do których przejeżdżamy z darami, że “nie sądzili, że coś takiego ich jeszcze w życiu spotka”. Wspaniałe jest to, że mam możliwość w tym uczestniczyć!

-mówi Paweł

Bardzo cieszę się, że mam możliwość współtworzyć zespół wolontariuszy Szlachetnej Paczki w Grodzisku Wielkopolskim. Wolontariusze to osoby nieprzeciętne, które poświęcają swój wolny czas, chcąc służyć innym, łączy nas wspólny cel. Oprócz tego, bardzo dobrze czujemy się w swoim towarzystwie, miło spędzamy ze sobą czas. 

-dodaje Hania

  

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *