Świętujemy 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być?”

Tą jakże mądrą refleksją uczniowie Szkoły Podstawowej w Grąblewie rozpoczęli uroczystą akademię poświęconą rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Szóstoklasiści ubrani w stroje z epoki, wcielili się w rolę bohaterów wydarzeń z końca XVIII wieku i przypomnieli o znaczeniu tego historycznego dokumentu. Z kolei uczniowie klas młodszych, którzy nie znali dobrze historii naszego kraju, mieli okazję dowiedzieć się, jak ważne dla Polski było to wydarzenie. Pięknie zaśpiewane piosenki patriotyczne i recytowane wiersze przeniosły wszystkich do tamtych czasów oraz pozwoliły poczuć radość i dumę z życia w wolnej ojczyźnie. Podczas spotkania w udekorowanej sali uczestnicy obejrzeli również stroje i broń z epoki, prezentowane przez kustosza Muzeum Ziemi Grodziskiej, pana Dariusza Matuszewskiego. Entuzjasta grodziskiej historii zafascynował młodzież barwnie przedstawionymi faktami i przyjął zaproszenie na kolejną wspólną przygodę historyczną- tym razem w muzeum.

2a

Żywa lekcja historii połączona z możliwością przymierzenia nakryć głowy oraz zapoznania z bronią z XVIII wieku na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów. Nauczyciele przygotowujący uroczystość wierzą, że spotkanie zachęciło uczniów do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości…

Uroczystą akademię przygotowała wychowawczyni klasy VI: p. Danuta Bartkowiak we współpracy z p. Moniką Wielgosz oraz p. Ewą Zarucką.

Wybrane dla Ciebie