Święto Piosenki Poetyckiej w ZST im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp.

W środę, 11 grudnia 2019 roku, kolejny raz społeczność ZST w Grodzisku Wlkp., zaprosiła mieszkańców powiatu na konkurs, który okazał się świętem muzyki.

Właśnie w tym dniu odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Poetyckiej i Literackiej pt. „ Ocalić od zapomnienia”, organizowanego pod honorowym patronatem Kuratorium Oświaty i Powiatu grodziskiego, a realizowanego przez uczniów ZST, dyrektor Annę Matysiak oraz polonistki Annę Majcherek i Grażynę Wiśniewską.

Tegorocznemu przeglądowi towarzyszyły  słowa Adama Mickiewicza z poematu pt. “Konrad Wallenrod”, które kolejny raz okazały się pororocze, a brzmiały: “Pieśni, ty Arko Przymierza, między dawnymi a młodszymi laty(…)”, bowiem muzyka połączyła młode pokolenie występujących z nieco starszym pokoleniem, zasiadającym na widowni.

W tym roku repertuar uzdolnionej muzycznie młodzieży, był wyjątkowo rozbudowany, ponieważ oprócz tradycyjnej piosenki poetyckiej zaproponowano wysłuchania pieśni narodowych, powstańczych i patriotycznych. Powodem bogatszego repertuaru były dwie  historyczne rocznice :

  • 101. zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego z 1918 roku oraz
  • 38. wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku.

Z tego pierwszego powodu miasto Poznań, zaprasza mieszkańców do wspólnego śpiewania 27 grudnia, a my mieszkańcy powiatu w Grodzisku Wlkp., w takim zbiorowym muzykowaniu mieliśmy okazję uczestniczyć nieco wcześniej,  korzystając z sali widowiskowej grodziskiego  CK Rondo. Miłym było zauważenie faktu, że wielu uczniów posiada nie tylko talent artystyczny, ale  również niezwykłą wrażliwość na piękno polskiego języka.

W rywalizacji wzięło bowiem udział ponad dwudziestu wokalistów, którzy zmierzyli się z wymagającymi tekstami Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Grzegorza Turnaua, Jacka Kaczmarskiego, Grażyny Łobaszewskiej, Piotra Cugowskiego czy Czesława Mozila.

Jury w składzie: Aldona Banaszek, Renata Bosacka, Renata Kubale i Andrzej Piaskowski (to osoby znane w naszym środowisku ze swojego zamiłowania do ambitnej piosenki czy działalności artystyczno-muzycznej) było zgodne w stwierdzeniu, że ,,Polacy lubią śpiewać tylko należy stwarzać im okazję ‘’. Decyzję wspomnianego jury nagrodzonymi w VII Powiatowym Konkursie Piosenki Poetyckiej i Literackiego nagrodzonymi zostali:

W kategorii – uczniowie szkół podstawowych:

I miejsce       Karolina Kałek

II miejsce       Malwina Dobicka, Oliwia Schmidt, Oliwia Kałek

III miejsce      Maria Daleszyńska 

W kategorii – uczniowie szkoły średniej:

I miejsce      Alicja Pasiciel

II miejsce     Julia Staśkowiak

III miejsce    Dawid Styczyński

Wyróżnienia otrzymały: Kinga Kortus oraz Natalia Pawicka, a

„Nagrodę Publiczności” wyśpiewała Julia Staśkowiak za wykonanie piosenki Anny M. Jopek pt. ,,Ale jestem’’.

Dokonujący otwarcia konkursu: sekretarz powiatu Tomasz Dolata oraz dyrektor szkoły Anna Matysiak podkreślili wyjątkowość i trudność piosenki poetyckiej oraz ponad przeciętność wszystkich tych, którzy potrafią zmierzyć się z tak wymagającym repertuarem. A prowadzące uroczystość Nikola Koska i Aleksandra Gruszczyńska miały okazję oficjalnie zaprosić na kolejną, VIII już edycję konkursu w 2020 roku.

ZST Grodzisk Wlkp.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.