world-weather.info/forecast/poland/grodzisk_wielkopolski/7days/
Read more

Świadome rodzicielstwo - Grodzisk Wielkopolski | PGO24 Press "Enter" to skip to content

Świadome rodzicielstwo

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wlkp. od kilu lat prowadzi warsztaty psychoedukacyjne w szkołach funkcjonujących na terenie powiatu grodziskiego. Celem podejmowanych działań jest zmniejszenie problemów związanych z przemocą w rodzinie i przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym.

Jednym z obszarów podejmowanych w ramach prowadzonej profilaktyki jest uświadomienie młodzieży jak ważne jest świadome i odpowiedzialne rodzicielstwo, co przedstawiane jest przy pomocy sprzętu szkoleniowego – manekinów niemowląt obrazujących m.in. FAS czy nieodwracalne zmiany w mózgu, które zachodzą  u potrząsanego dziecka. 

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną przeprowadzenie warsztatów jest niemożliwe na terenie placówek edukacyjnych. Wobec powyższego w przedstawianym artykule omówione zastaną najważniejsze zagadnienia z nadzieją na dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców.

Tematem poruszanym podczas zajęć z młodzieżą jest FAS czyli Alkoholowy Zespół Płodowy zwany także Zespołem Alkoholizowanego Płodu. Dziecko będące w łonie matki, w czasie picia przez nią alkoholu, przez pępowinę spożywa go razem z nią.  Skutki uszkodzenia płodu w łonie matki są nieodwracalne, a jedne z nich to upośledzenie prawidłowego działania układu nerwowego, w tym także mózgu. Prowadzi to do szeregu problemów – zaburzenia koncentracji uwagi, nadpobudliwości, trudności z kontrolą emocji, chwiejności emocjonalnej, obniżonej sprawność intelektualnej i wielu innych. Zahamowany zostaje także prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, np. wzrost lub wygląd główki.

manekin niemowlęcia z zespołem FAZ

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą może spożyć przyszła matka. Jest to przekaz podejmowanego tematu. Nikt nie może dać gwarancji, że jeden kieliszek wina nie zaszkodzi płodowi. Dlatego też przyszła matka powinna całkowicie powstrzymać się od picia alkoholu. Dzieci z FAS to nie tylko dzieci pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych, z problemem alkoholowym. To także dzieci, których matki spożywały alkohol nie widząc, że są w ciąży czy też piły go w niewielkich ilościach.

Jednym z omawianych zagadnień  w ramach warsztatów przez specjalistów Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wlkp. jest także Zespół dziecka potrząsanego czyli uszkodzenia mózgu dziecka, kręgosłupa czy kończyn wywołane urazem prowadzące często do trwałego kalectwa, a niekiedy nawet śmierci. Do urazu dochodzi w wyniku niekontrolowanych i gwałtownych ruchów głowy dziecka.

Wśród przyczyn powstawania Zespołu wymienia się przemoc w rodzinie czyli intencjonalne zrobienie krzywdy bezbronnemu dziecku, ale także bezradność rodzica w sytuacji niemożności poradzenia sobie z długotrwałym płaczem dziecka czy wreszcie zbyt dynamiczną zabawę. Zespół dziecka potrząsanego dotyka tych najmłodszych dzieci, które z racji wieku mają nieproporcjonalnie dużą głowę, która stanowić może 20 procent całkowitej masy ich ciała. Dodatkowo mięśnie i naczynia odcinka szyjnego są jeszcze słabe. W momencie potrząsania dzieckiem dochodzi do przemieszczania mózgu i pękania naczynek.

manekin niemowlęcia obrazujący obszary w mózgu

Psycholog w czasie prowadzonych warsztatów psychoedukacyjnych podejmuje temat w celu ochrony bezbronnych dzieci, które doświadczają krzywdy nierzadko od nieświadomych swoich szkodliwych działań rodziców. Dlatego tak ważne jest, żeby młoda mama czy młody ojciec wiedzieli, że:

– zbyt energiczne zabawy m.in. zbyt mocne podrzucanie, huśtanie, bujanie powodują szkody dla mózgu dziecka;

– płaczące dziecko nie uspakaja się od „szybkiego” bujania na rękach czy w wózku, gdyż jest to przyjemne czy tego potrzebuje, tylko z przebodźcowania;

– bezsilność rodzica pojawiająca się w wyniku długotrwałego płaczu dziecka jest uczuciem zrozumiałym i towarzyszącym nierzadko rodzicielstwu; na taką okoliczność należy opracować plan bezpieczeństwa z osobą bliską lub specjalistą w celu uniknięcia krzywdzących zachowań.

na zdjęciu: symulatory niemowląt wykorzystywane podczas warsztatów

5 1 głosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x