Stulecie Niepodległości ma kolejny materialny wymiar

W Grodzisku Wielkopolskim uroczyście odsłonięto multimedialną “Ławkę Niepodległości”.

Ministerstwo Obrony Narodowej, w związku z przypadającą w ubiegłym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowało inicjatywę ławek niepodległości, mających upamiętniać tę rocznicę.

Jedna z ławek stanęła w Grodzisku, przy ul. 3 maja.

Surowa, biała, betonowa bryła w formie prostego graniastosłupa o podstawie prostokąta połączona została z metalowym siedziskiem.

Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać „Marsz Pierwszej Brygady”, depeszy Marszałka Piłsudskiego, „Szlak Powstania Wielkopolskiego” i treść przygotowaną przez gminę Grodzisk Wielkopolski, a dotyczącą wydarzeń tzw. Wiosny Ludów na Ziemi Grodziskiej, czytany przez grodziszczanina, aktora teatru w Gliwicach Łukasza Kucharzewskiego.

Ławka posiada fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych, ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Ławka jest podświetlana systemem LED.

Wartość zadania wyniosła 43 820,18 zł, dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej – 30 000,00 zł. Odsłonięcia „Ławki Niepodległości” dokonał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan i Radna Rady Miejskiej w Grodzisku Wielkopolskim Zofia Bartkowiak. W uroczystości wzięły udział organizacje pozarządowe z terenu gminy Grodzisk Wielkopolski, które w tym dniu zorganizowały imprezę „Sto na Sto” czyli stowarzyszenia na 100 – lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Źródło informacji: UM w Grodzisku Wlkp.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24